statystyki

Ubezpieczenia: Wędrówki po górskich szlakach nie są sportem ekstremalnym

autor: Małgorzata Raczkowska08.08.2016, 09:53; Aktualizacja: 08.08.2016, 10:05
wycieczka górska-góry-wspinaczka

O[bok aktywności o podwyższonym ryzyku jest jeszcze kategoria sportów ekstremalnych.źródło: ShutterStock

Wyjeżdżamy z mężem w Alpy, do Austrii. Będziemy chodzić po górach, korzystając z wyznaczonych szlaków turystycznych – pisze pani Monika. – Zastanawiamy się, czy musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, czy wystarczy zwykła polisa turystyczna? Jak ubezpieczyciele traktują tego typu aktywność? Bo nawet amatorska jazda na nartach po stoku na ogół powoduje podniesienie kosztu polisy. Czy tak samo dzieje się w przypadku górskich wędrówek – pyta czytelniczka.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo tę sprawę różni ubezpieczyciele traktują bardzo różnie. W jednym towarzystwie turystyka górska zostanie uznana za rekreacyjne uprawianie sportu, w innym – za aktywność o podwyższonym ryzyku. W tej kategorii mieszczą się na ogół dyscypliny, które wymagają pewnych umiejętności, a ich uprawienie wiąże się z większym niż przeciętne ryzykiem niebezpiecznych zdarzeń, mogących zagrażać zdrowiu lub życiu turysty. Polisa obejmująca takie aktywności może być o blisko 20–25 proc. droższa od wariantu podstawowego.

Zanim więc pani Monika wykupi polisę, powinna dokładnie wypytać agenta i uważnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia w wybranym towarzystwie asekuracyjnym. Na ogół rekreacyjne chodzenie po górach powinno mieścić się w zakresie podstawowej polisy.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • kocham-gory(2016-08-11 20:11) Zgłoś naruszenie 10

    Odpowiednikiem alpena jest Bezpieczny Powrót w PZU. Ulepszona opcja - bo z opcją wypłaty odszkodowanania za złamana nogę i działa rok od wykupienia . A jak teraz kupi sie Alpena, to tylko do końca roku karta jest aktywna, więc średni biznes.

    Odpowiedz
  • anna b(2016-08-09 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam skorzystanie z ubezpieczenia razem z karta Alpenvein. Powyzej 3000 m warto miec wysokogorskie ubezpieczenie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane