Sezon urlopowy trwa. W większości krajów zniesiono obostrzenia covidowe, do ofert przewoźników wróciły loty zagraniczne i wielu z nas chętnie wyrusza na dłuższe i krótsze wycieczki po Europie i dalej. Podpowiadamy dzisiaj o co warto zadbać przed podróżą i przede wszystkim jak dobrze się ubezpieczyć.

Przygotowując się do zagranicznego wyjazdu myślimy z reguły o spakowaniu dokumentów, odpowiednich ubrań, potrzebnych na miejscu rzeczy, czasem zabieramy też podręczną apteczkę. Raczej nie bierzemy pod uwagę, że może nas spotkać mnóstwo nieprzewidzianych sytuacji czy po prostu zachorujemy, skręcimy kostkę podczas wspinaczki, czy zdarzy się nam nagła reakcja alergiczna.

Polacy na wakacje najczęściej wybierają Chorwację, Grecję, Włochy, Hiszpanię, Turcję i Egipt. Koszty leczenia w tych krajach są znacznie wyższe niż w Polsce. Wg danych Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA za zwykłą wizytę lekarską związaną z zapaleniem ucha czy niestrawnością trzeba zapłacić w Grecji czy Hiszpanii od 50 do 250 EUR, a za drobny zabieg chirurgiczny od 200 do 1000 EUR. Jeszcze wyższe koszty czekają turystę, który trafi do szpitala w tych krajach – wtedy dostaniemy rachunek od 200 do 1000 EUR za każdy dzień hospitalizacji. Do tego trzeba doliczyć koszt transportu medycznego! Dla przykładu Warta, za leczenie szpitalne klienta, który miał wypadek na paralotni na Wyspach Kanaryjskich zapłaciła 43,5 tys. EUR, a za jego powrót do kraju air-ambulansem w asyście medycznej 48,3 tys. zł. Łącznie, z polisy turystycznej klienta wypłacono 250 tys. zł. W USA te koszty są jeszcze wyższe, mogą sięgać nawet milion złotych.

Dlatego wybierając się w podróż, niezależnie czy na kilka dni, czy dłużej, warto być ubezpieczonym na ewentualność zachorowania czy poważniejszych wypadków. Na co zwracać uwagę wybierając polisę dla siebie i rodziny? Przede wszystkim na zakres ubezpieczenia - czy np. obejmuje zaostrzenie chorób przewlekłych, wypadki, które zdarzą się po spożyciu alkoholu, czy też podczas spontanicznego korzystania z lokalnych atrakcji takich jak jazda na kładach, nurkowanie z butlami, jazda na skuterach lub nartach wodnych itp. Drugą bardzo istotną kwestią jest wysokość sumy ubezpieczenia kosztów leczenia.

Dla przykładu niezwykle szeroki zakres, już w podstawie, ma ubezpieczenie Warta Travel. Obejmuje nie tylko proste zachorowania wymagające jedynie wizyty lekarskiej, takie jak poparzenie słoneczne, zapalenie ucha czy zatrucie pokarmowe, ale też nagłe zachorowania związane z chorobami pandemicznymi takimi jak np. małpia ospa czy COVID-19.Co ważne nie musimy też dopłacać za opcję nagłego zachorowania spowodowanego zaostrzeniem choroby przewlekłej (warto wiedzieć, że inne towarzystwa stosują w takim przypadku dopłaty w wysokości nawet 200 proc. składki). Ubezpieczenie to zapewni też pokrycie kosztów leczenia związanych z nieszczęśliwym wypadkiem, również podczas amatorskiego uprawiania sportu, czy po spożyciu alkoholu.

W Warta Travel można ubezpieczyć koszty leczenia aż do 2 mln zł, a koszty transportu medycznego, w tym transportu do Polski zostaną pokryte przez ubezpieczyciela bez limitu. Co istotne, w większości przypadków pokrycie kosztów leczenia i transportu odbywa się bez angażowania pieniędzy klienta.

Polisa Warty ma też wyjatkowo szeroką listę sportów wodnych objętych ochroną. W podstawowym zakresie polisy jest ujęte m.in. nurkowanie, kajakarstwo, żeglarstwo, pływanie na skuterze wodnym, windsurfing, kitesurfing czy surfing. Tylko 3 dyscypliny wodne są traktowane przez Wartę jako sporty ekstremalne i wymagają rozszerzenia ochrony, są to: rafting, kajakarstwo górskie i żeglarstwo oceaniczne.

Każdy doświadczony podróżnik wie, że w dobrze zaplanowanej podróży liczą się też mniej oczywiste szczegóły. Jednym z częściej spotykanych jest konieczność dojechania do lekarza lub placówki medycznej na umówioną wizytę. Dla osób, które są w mieście, którego nie znają, najprościej jest wziąć taksówkę. Warta zwróci za koszt takiego dojazdu do 500 zł za każde zdarzenie.

Klienci Warty bardzo docenią też fakt, że w przypadku zajścia zdarzenia zgłoszenie szkody w Warcie jest niezwykle proste i nawet nie trzeba ponosić kosztów połączenia telefonicznego (które poza terenem UE mogą być bardzo wysokie). Wystarczy wejść na stronę wartatravel.eap.pl i skorzystać z telefonii internetowej (np. poprzez wi-fi w hotelu). Za pośrednictwem tej strony można także umówić wizytę z lekarzem w odpowiednim dla siebie czasie.

Warta Travel oferuje też inne użyteczne opcje dodatkowe, takie jak ubezpieczenie udziału własnego w wypożyczonym pojeździe, w tym również w kamperze, czy ubezpieczenie mienia pozostawionego w miejscu zamieszkania w Polsce na czas wyjazdu zagranicznego. Ciekawą opcją jest także ochrona przed konsekwencjami nagłych zjawisk przyrodniczych, jak zejście lawiny, wybuch wulkanu czy tsunami. W takich przypadkach Warta pokryje koszty transportu do miejsca umożliwiającego powrót ubezpieczonego do Polski oraz koszty dłuższego pobytu (do 5 dni).

Właśnie ze względu na wszechstronność ochrony, którą zapewnia polisa turystyczna Warty, polscy konsumenci wskazali ten produkt w rankingu Konsumencki Lider Jakości jako najlepszy na rynku.