28 proc. obywateli krajów Unii Europejskiej, czyli ponad 35 mln osób, nie stać na tygodniowe wakacje poza domem - wynika z badania opublikowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Związków Zawodowych (CES). Najwięcej osób niemogących pozwolić sobie na wyjazd było w Grecji, Rumunii i Chorwacji. W Polsce w takiej sytuacji jest ponad 3,1 mln osób.

Raport przygotowany w oparciu o badania europejskiego instytutu statystycznego Eurostat wskazuje, że problem ten dotyczy aż 59,5 proc. pracujących otrzymujących wynagrodzenie poniżej progu zagrożenia ubóstwem (tzn. poniżej 60 proc. mediany płac w UE).

Najgorsza sytuacja panuje w Grecji, gdzie 88,9 proc. osób zagrożonych ubóstwem nie jest w stanie wyjechać na wakacje. W dalszej kolejności są: Rumuni (86,8 proc.) i Chorwaci (84,7 proc.), mieszkańcy Cypru (79,2 proc.) i Słowacji (76,1). Dla Polski statystyka ta wynosi 63,4 proc., czyli ponad 3,1 mln osób.

Jeśli chodzi o przeciwległy biegun zestawienia, to najmniej takich osób jest w Finlandii (30 proc.), a następnie w Luksemburgu, Danii, Szwecji, Austrii oraz w Holandii i Niemczech (41,1 proc.).

Według CES dotyczy to 775 tys. mieszkańców Niderlandów, przede wszystkim emerytów, ale także pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie.

„Wakacje nie powinny być luksusem dla nielicznych” - komentuje prezes CES Esther Lynch, cytowana przez holenderski dziennik „Algemeen Dagblad”.

CES współpracuje z europarlamentarzystami nad wprowadzeniem tzw. progu przyzwoitości, który gwarantowałby płacę minimalną w państwa UE nie mniejszą niż 60 proc. mediany i 50 proc. średniej dla danego państwa. CES szacuje, że podniosłoby to pensje ponad 24 mln pracowników Wspólnoty.