Od soboty więcej osób może przebywać m.in. w hotelach, galeriach handlowych, restauracjach, kasynach, czy na poczcie, a także podróżować środkami transportu publicznego. Działalność mogą wznowić m.in. dyskoteki. Nowe zasady obowiązują do końca wakacji.
Luzowanie obostrzeń wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 11 czerwca, zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Hotele i gastronomia
Zgodnie z nim od soboty, 26 czerwca, do 31 sierpnia, hotele i pensjonaty mogą przyjmować więcej gości. Pula dostępnych pokoi została podwyższona z 50 proc. obłożenia do 75 proc. Limit ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 oraz zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia.
Także lokale gastronomiczne, w tym restauracje hotelowe, mogą przyjmować więcej klientów - maks. 75 proc. obłożenia. Do piątku było to do 50 proc. Gastronomia nadal musi działać w ścisłym reżimie sanitarnym, co oznacza, że odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.
Sklepy i galerie handlowe
Więcej osób może też przebywać w sklepach budowlanych, meblowych, galeriach handlowych - 1 osoba na 10 mkw. Dotychczas było 1 osoba na 15 mkw. Obiekty te nadal muszą działać w ścisłym reżimie sanitarnym.
Targi i konferencje
Poluzowane są także limity dla uczestników targów, kongresów, konferencji. W pomieszczeniu, w którym jest realizowana tego rodzaju działalność, może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 mkw. powierzchni pomieszczenia. Dotychczas limit ten wynosił 1 osobę na 15 mkw.
Siłownie
Więcej ludzi może też przebywać na siłowni i w klubie fitness oraz w obiektach i placówkach świadczących usługi pocztowe - 1 osoba na 10 mkw, a także w kasynach - 1 osoba na 10 mkw powierzchni miejsca prowadzenia działalności. Obsługa oraz klienci muszą jednak zakrywać usta i nos.
Dyskoteki
Od soboty działalność mogą wznowić kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Bawić się w nich jednak może maksymalnie 150 osób. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19.
Komunikacja publiczna
Więcej osób może także podróżować środkami transportu zbiorowego – maks. 100 proc. obłożenia. Dotychczas środkami transportu publicznego można było przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż 75 proc. obłożenia. Pasażerów nadal zobowiązani są do zakrywania maseczką ust i nosa.
Zasłanianie ust i nosa maseczką nadal obowiązuje w autobusie, tramwaju i pociągu, sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie.
Kościoły
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 11 czerwca br. w obiektach kultu religijnego od 26 czerwca do 31 sierpnia obowiązuje 75 proc. obłożenia
"Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m i nie więcej uczestników niż 75 proc. obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego" – wskazano w rozporządzeniu.
Z tego limitu wyłączone są osoby sprawujące kult religijny i zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy osoby dokonujące pochówku oraz osoby zaszczepione. Podtrzymano jednocześnie nakaz zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.
Uczestników zgromadzeń religijnych na powietrzu nadal obowiązuje obowiązek zachowania "odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie".
W związku ze zmianami limitów i stanem zakażeń w kraju biskupi zebrani 11-12 czerwca na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali o zniesieniu z dniem 20 czerwca we wszystkich diecezjach dyspens od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej i w święta nakazane.
Kultura i sport
Od soboty większe limity na koncertach i wydarzeniach sportowych
Od soboty wprowadzone są większe limity na koncertach i wydarzeniach sportowych. Zmiany w ograniczeniach pandemicznych - jak podało MKDNiS - zakładają zwiększenie limitów publiczności do 75 proc. miejsc na widowni na koncertach, a także na basenach, w aquaparkach i zamkniętych obiektach sportowych.
Z opublikowanego wcześniej komunikatu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wynika również, że od soboty wprowadzone jest zwiększenie limitu do liczby 500 osób "biorących jednocześnie udział w wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi".
Jak podano, koncerty zespołów muzycznych mogą być organizowane na otwartym powietrzu pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej niż 75 proc. liczby miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni - udziału w wydarzeniu nie więcej niż 250 osób oraz zachowania odległości 1,5 metra pomiędzy widzami lub słuchaczami, a także zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa.
W pomieszczeniach koncerty mogą być organizowane również pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej niż 75 proc. liczby miejsc na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami oraz zapewnieniu, aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 metrów kwadratowych jego powierzchni, a także aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa.
Ponadto od soboty kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe, a także domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz projekcją filmów lub nagrań wideo również mogą udostępniać 75 proc. liczby miejsc na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – muszą zapewnić zachowanie odległości 1,5 metra pomiędzy widzami lub słuchaczami.
Jeśli chodzi o wydarzenia, zajęcia lub współzawodnictwo sportowe odbywające się na otwartym powietrzu, poza obiektami sportowymi może uczestniczyć jednocześnie w grupie nie więcej niż 500 osób. W wydarzeniach, zajęciach sportowych lub współzawodnictwie sportowym odbywającym się na otwartym powietrzu, w których bierze udział więcej niż jedna grupa uczestników, odstęp czasowy pomiędzy grupami wynosi zgodnie z rozporządzeniem 15 minut.