Osoby przyjeżdżający na Litwę z Polski od poniedziałku nie mają już obowiązku posiadania negatywnego testu na obecność Covid-19. Nie muszą też poddawać się samoizolacji – informuje litewskie ministerstwo zdrowia.

„W wyniku znacznej poprawy sytuacji epidemicznej z (litewskiej) listy krajów dotkniętych kryzysem usunięto dziesięć państw europejskich i trzy wyspy. Oznacza to, że przybywający z nich nie będą musieli być testowani na koronawirusa ani izolowani po przybyciu” – czytamy w komunikacie resortu.

Na liście oprócz Polski znalazły się też Austria, Bułgaria, Czechy, Hiszpania, Malta, Rumunia, Słowacja, Finlandia, Węgry, a także wyspy Tasos, Majorka i Madera.

Przy wjeździe na Litwę z tych państw i wysp nadal należy posiadać wypełnioną ankietę Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego, która dostępna jest w internecie również w języku angielskim pod adresem https://nvsc.lrv.lt/en/.

Według danych Departamentu Statystyki minionej doby na Litwie zarejestrowano 28 nowych przypadków koronawirusa. Na Covid-19 zmarła 1 osoba. Liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w skali kraju wynosi 66,4. To najniższy wskaźnik od września ubiegłego roku.

Litewski minister zdrowia Arunas Dulkys podczas poniedziałkowej konferencji prasowej powiedział, że prawdopodobnie czewiec jest ostatnim miesiącem obowiązującej kwarantanny.