Czy można uniknąć kwarantanny po przylocie? Od 30 marca 2021 r. obowiązują nowe zasady kwarantanny dla osób, które wjeżdżają (również transportem prywatnym) lub wchodzą na piechotę do Polski. Różne zasady obowiązują powracających do Polski ze strefy Schengen, inne dla osób powracających ze strefy Spoza Schengen (Non Schengen). Odpowiadamy na pytanie czy szczepienie zwalnia z kwarantanny oraz jaki test należy wykonać po przylocie.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen

  • Podróżni podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy
  • Rodzaj testu to PCR lub antygenowy
  • Rozwiązanie obejmie wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidualny oraz piesze przekraczanie granicy
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen

  • Każdy z podróżujących jest skierowany na kwarantannę
  • Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny
  • Rodzaj testu to PCR lub antygenowy.
Osoby zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny. Dotyczy to tych, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Kwarantanna. Zasady obowiązujące w całym kraju

Ograniczenie dotyczy osób, które:

  • przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE,
  • przekraczają granicę RP ze strefy Schengen,
  • miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną),
  • zostały skierowane na test w kierunku COVID-19 przez lekarza podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej.
Osoby podróżujące z Indii, RPA i Brazylii nie mają możliwości zwolnienia z kwarantanny na podstawie testu wykonanego w ciągu 48h po powrocie do Polski. Taka możliwość dopuszczona jest dopiero po 7 dniach. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne do systemu teleinformatycznego.

Kwarantanna po powrocie do Polski obowiązuje do 5 czerwca 2021 roku. Osoby wracające do Polski niezależnie od środka transportu, którym się przemieszcza (także pieszo) muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. Kwarantanna rozpoczyna się od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.

Na czym polega kwarantanna/izolacja

Obowiązujące zasady dotyczą:

kwarantanny (odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie);

izolacji (odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest dodatni).

Izolacja

Izolacja domowa trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19.

W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

W przypadku izolacji szpitalnej i w izolatorium o zakończeniu izolacji decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem. Jej zakończenie nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni muszą być bez objawów choroby.

Kwarantanna

Kwarantanna trwa 10 dni, jeśli w jej trakcie nie wystąpiły objawy COVID-19. Odstąpiono od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie.

Jeśli dana osoba nie miała bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem nie zostanie skierowana na kwarantannę. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie.

Osoba współzamieszkująca z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (pozytywny wynik testu) ma obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.

Obowiązku poddania się kwarantannie nie stosuje się do osoby wykonującej zawód medyczny. Od 28 grudnia obowiązkowej kwarantanny nie muszą odbywać także osoby, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19.