Górale chcą podczas wakacji przyciągać turystów na Podhale, oferując im Kartę Tatrzańską uprawniającą do różnych bonifikat. Są wśród nich zniżki na baseny termalne, rabaty w karczmach regionalnych, muzeach i na inne atrakcje.

Kartę Tatrzańską turyści dostają za darmo w hotelach i pensjonatach, które uczestniczą w akcji promocyjnej.

"Górale starają się, aby wypoczynek pod Tatrami był dla turystów atrakcyjny i nie drogi. Do tej pory z ofert Karty Tatrzańskiej skorzystało 43 tys. turystów" - powiedział PAP pomysłodawca przedsięwzięcia, Wojciech Argasiński i dodał, że z oferty zadowoleni są zarówno wczasowicze jak i kwaterodawcy i przedsiębiorcy oferujący zniżki.

Oprócz karty turysta otrzymuje również bezpłatny przewodnik, na którym wskazane są wszystkie atrakcje oraz mapki dojazdowe do nich. Atrakcji jest dużo i każdy znajdzie coś dla siebie.

Górale proponują zniżki na baseny z leczniczymi wodami geotermalnymi w Zakopanem, Szaflarach oraz nowo otwartej termie w Białce Tatrzańskiej. Rowerzyści mogą skorzystać z tras widokowych na Kotelnicy, Harendzie i w Małem Cichem. Dla dzieci specjalną ofertę cenową przygotowano m.in. na wejście do czterech parków linowych, a także do kin. Miłośnicy góralskiej kuchni mogą wybierać spośród kilku karczm zlokalizowanych na Krupówkach.

"Górale pomyśleli także o gościach, którzy chcą poznać tatrzańską kulturę, historię tej ziemi i to, co najważniejsze, czyli przyrodę, dlatego specjalną ofertę przygotowało Muzeum Tatrzańskie z 10 filiami" - dodał Argasiński.

Oprócz gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego, gdzie znajduje się m.in. ciekawa ekspozycja przyrodnicza i etnograficzna, ze specjalnym rabatem można też zwiedzać dziesięć fili muzeum i galerii sztuki odwiedzając m.in. dom Kornela Makuszyńskiego, galerię Władysława Hasiora czy muzeum stylu zakopiańskiego w witkiewiczowskiej willi Koliba.

Turyści mogą też skorzystać ze zniżek na taksówki miejskie oraz zamówić dorożkę konną do pensjonatu, która zawiezie gości w dowolne miejsce na Podhalu z dużym rabatem. Miłośnicy sportów ekstremalnych mogą skorzystać ze spływu pontonowego przełomem Dunajca.

Atrakcyjną nowością dla posiadaczy Karty Tatrzańskiej jest możliwość tańszego wynajęcia licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego.

Turyści posiadający Kartę Tatrzańską będą mogli również po atrakcyjnych cenach wykupić jednodniowe wycieczki organizowane do ciekawych miejsc w regionie.

Karta Tatrzańska została wprowadzona na Podhalu na święta w grudniu ubiegłego roku. Turyści otrzymywali bezpłatnie kartę w dniu przyjazdu do pensjonatów uczestniczących w projekcie i mogli dzięki niej uzyskiwać zniżki m.in. na wyciągi narciarskie, wypożyczalnie sprzętu zimowego i szereg innych atrakcji.

Karta obowiązuje na terenie całego powiatu tatrzańskiego, czyli w Zakopanem oraz w gminach: Poronin, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska i Biały Dunajec. Lista obiektów noclegowych, w których wydawane są karty, oraz atrakcji, na które oferowane są zniżki, można znaleźć na stronie internetowej www.kartatatrzanska.pl.