statystyki

Bon turystyczny – szalony pomysł rodem z Wenezueli [OPINIA]

autor: Dr Sergiusz Prokurat02.07.2020, 10:55; Aktualizacja: 02.07.2020, 11:00
W Wenezueli bon turystyczny jest nagrodą za podążanie szlakiem wskazanym przez rząd

W Wenezueli bon turystyczny jest nagrodą za podążanie szlakiem wskazanym przez rządźródło: ShutterStock

Poznawanie problemów innych krajów, ludzi pomaga zrozumieć rzeczywistość oraz wyciągać wnioski w zakresie stosowania polityki gospodarczej, w tym także udzielenia poprawnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego jedne kraje są bogate, a inne biedne. Warto pochylić się nad pochodzeniem idei bonu turystycznego i jego potencjalnych następstwach.

Pomysł bonu turystycznego funkcjonuje w Wenezueli. Podobnie jak inne rodzaje bonów – bon na święta Bożego Narodzenia, bon na karnawał, bon z okazji Dnia Pracy, Dnia Wszystkich Świętych, Trzech Króli, Dnia Matki, Dnia Niepodległości, bon podarunek gwiazdkowy, bon na dzieci i młodzież do lat 18 czy płacony niezależnie od emerytury bon dla emerytów i osób w podeszłym wieku – to tylko przykłady, których jest znacznie więcej, choć w szczególności dwa ostatnie brzmią znajomo.

Wenezuela ma jedne z największych złóż ropy naftowej na świecie i przez lata była bogatym krajem. W latach 50. XX w. jej PKB per capita ustępowało miejsca jedynie USA, Szwajcarii i Nowej Zelandii. Działo się tak aż do lat 90, gdy prezydent Hugo Chávez wdrożył kilkadziesiąt programów socjalnych znanych jako Misje Boliwariańskie, które miały zmniejszyć biedę i nierówności społeczne poprzez redystrybucję wytwarzanego majątku. I odniósł spektakularny sukces.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane