Ministerstwo Rozwoju i Polska Organizacja Turystyczna pracują nad koncepcją bonu 1000 plus; na obecnym etapie konsultacje dotyczą formy, dystrybucji oraz wartości finansowania - poinformował PAP resort rozwoju.

Chodzi o wsparcie dla branży turystycznej, które przewiduje tzw. specustawa, będąca częścią pakietu tarczy antykryzysowej.

Jak przypomniało MR, zakłada ona przedłużenie terminu na zwrot wpłat klienta w przypadku, "niemożności zorganizowania wydarzenia z powodu epidemii do 180 dni od rozwiązania umowy". Dotyczy to organizacji wystaw i kongresów lub działalności kulturalnej, rozrywkowej, rekreacyjnej, sportowej, organizacji wystaw tematycznych lub imprez plenerowych.

"Ministerstwo Rozwoju oraz Polska Organizacja Turystyczna pracują nad koncepcją bonu 1000 plus, na obecnym etapie konsultacje dotyczą formy, dystrybucji oraz wartości finansowania" - wskazał resort. Przypomniał, że pomysł dotyczący bonów powstał jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa, w ramach opracowywania polityki rozwijania turystyki krajowej.

"Chcemy być gotowi z tym programem na początek maja" - zapowiedziała w mediach kilka dni temu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że chodzi o to, by w czasie, kiedy nastąpi odmrażanie gospodarki, "wsparł możliwość odzyskania środków za wydarzenie turystyczne, z którego nie mogliśmy skorzystać, wymiany tego na voucher".

Zgodnie ustawą stosowanie tzw. voucherów ma być możliwe, gdy dochodzi do odstąpienia od umowy bądź jej rozwiązania - organizator turystyki w terminie do 180 dni może zaproponować podróżnemu voucher do realizacji na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna lub po 180 dniach zwrócić 100 proc. opłaty za imprezę niezrealizowaną. "Voucher dla klienta dotyczy również przedsiębiorcy prowadzącego działalność związaną z organizacją wystaw i kongresów lub działalnością kulturalną, rozrywkową, rekreacyjną i sportową albo organizującego wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe, działalność hotelarską czy rolnika świadczącego usługi hotelarskie" - przypomniało MR.