statystyki

Rząd po cichu przedłuży prowizorkę w transporcie zbiorowym. O rok

autor: Piotr Szymaniak14.11.2017, 07:30; Aktualizacja: 14.11.2017, 10:01
pociąg, kolej, transport

Brak nowej ustawy oznaczałby, że od nowego roku wiele dotychczasowych zezwoleń na wykonywanie przewozów osób by wygasło, a prawo do refundacji ulg mieliby tylko ci przewoźnicy, którzy mają podpisane umowy z samorządem na świadczeniu usług publicznego transportu drogowegoźródło: ShutterStock

Tak jak przewidywaliśmy, kluczowe przepisy ustawy o publicznym transporcie zbiorowym nie wejdą w życie – jak planowano – od 1 stycznia 2018 r. Jeszcze przez rok transport osób będzie się odbywał na obecnych zasadach: przewoźnicy nie stracą dotychczasowych zezwoleń, a pasażerowie prawa do ulg ustawowych.

Choć Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa od ponad roku pracuje nad nowelizacją ustawy o publicznym transporcie, która miała zmienić sposób wyłaniania firm świadczących usługi publiczne, to ostatecznie prace zakończyły się fiaskiem. Kolejne wersje projektu były korzystne albo dla małych, albo dla dużych przewoźników, a resort nie potrafił opracować rozwiązania, które satysfakcjonowałoby całą branżę. Brak nowej ustawy oznaczałby, że od nowego roku wiele dotychczasowych zezwoleń na wykonywanie przewozów osób by wygasło, a prawo do refundacji ulg mieliby tylko ci przewoźnicy, którzy mają podpisane umowy z samorządem na świadczeniu usług publicznego transportu drogowego (a takich praktycznie nie ma). By uniknąć katastrofy, w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018 zawarto też przepisy odraczające o kolejny rok najważniejsze regulacje ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Projekt, który jest już po pierwszym czytaniu, stanowi, że podmioty prowadzące działalność regularnego przewozu osób w krajowym transporcie drogowym, kolejowym czy morskim i w żegludze śródlądowej mogą ją nadal wykonywać na podstawie posiadanych uprawnień. Jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2018 r. Natomiast zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym, których termin ważności upływa 31 grudnia 2017 r., zachowują ważność jeszcze przez kolejny rok.

Tymczasem od grudnia 2019 r. przewozy autobusowe mają być organizowane na unijnych zasadach określonych w rozporządzeniu 1370/2007. Akt ten określa sposób zawierania umów na świadczenie przewozów o charakterze publicznym oraz warunki, na jakich samorządy mogą na przykład rekompensować firmom straty związane z obsługą deficytowych linii.


Pozostało 21% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie