Otwarcie regionu przetwarzania danych Microsoft to ogromna szansa rozwoju cyfryzacji w Polsce, ale przede wszystkim wdrożenia bezpiecznych i efektywnych innowacji w polskich firmach.

W ramach kampanii związanej z uruchomieniem regionu w warszawskim Expo XXI odbyła się konferencja „Wyższy poziom chmury”. Hybrydowy event zgromadził ponad 600 liderów biznesu w Expo XXI oraz ponad 2000 osób oglądających transmisję na żywo.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Microsoft ogłosił uruchomienie w Polsce najbardziej nowoczesnego i jednocześnie pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej regionu przetwarzania danych w chmurze. Jest to kolejny element strategii firmy, realizującej inwestycję jednego miliarda dolarów w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej.

Warto przypomnieć, że chmurowy region Microsoft, to trzy niezależne fizyczne lokalizacje w okolicach Warszawy, z których każda składa się z jednego lub więcej centrów danych i zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, prywatności i zgodną z przepisami możliwość przechowywania danych w kraju.

- Każda firma jest dziś firmą technologiczną. Trudno sobie wyobrazić, aby możliwa była wysoka efektywność organizacji bez wykorzystania najnowszych technologii — powiedziała Dominika Bettman, podczas otwarcia konferencji Microsoft „Wyższy poziom chmury”. Jak zapewniła Dyrektor Generalna Microsoft w Polsce, wzrost wartości PKB wynikający z adopcji chmury będzie pochodził z dwóch źródeł. Po pierwsze z innowacji istniejących już w firmach, a po drugie z nowych firm cyfrowych, tych, które dopiero powstają. - Microsoft doskonale wpisuje się w te działania. Od lat wraz z partnerami i klientami zabiega o rozwój innowacji, o cyberbezpieczeństwo, i kompetencje cyfrowe, a beneficjentami tego wszystkiego jesteśmy my, obywatelki i obywatele Polski – powiedziała Bettman.

ikona lupy />
Materiały prasowe

Podczas konferencji miał również miejsce panel dyskusyjny pt. rola zaawansowanych technologii cyfrowych w budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw, który poprowadził Marek Tejchman, z-ca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej.

Digitalizacja może wpływać na dwa aspekty – z jednej strony może podnieść przychody organizacji, z drugiej ograniczać koszty związane z jej funkcjonowaniem. Zwiększenie przychodów można realizować poprzez tworzenie produktów cyfrowych i ich personalizację – z naszego doświadczenia wiemy, że dedykowana oferta albo usługa jest bardziej atrakcyjna dla klienta. Jednocześnie dzięki algorytmom sztucznej inteligencji możemy usprawniać pracę firmy, a zwiększając w ten sposób efektywność i wydajność, możemy ograniczać koszty – zauważył Tomasz Blicharski, wiceprezes Zarządu Grupy Żabka, dyrektor zarządzający Żabka Future.

Podczas panelu dosyć mocno reprezentowany był sektor bankowy, a przedstawiciele banków dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat cyfryzacji. – To, na czym się bardzo mocno koncentrujemy, to przede wszystkim bezpieczeństwo. Ponadto gromadzimy wiele danych o klientach, obserwujemy ich konkretne decyzje poparte wydawaniem pieniędzy. Te informacje są dla nas niezwykle wartościowe. Uważam, że w przyszłości wykorzystując instrumenty cyfrowe w zakresie AI, stworzymy bardzo unikalną bankowość — zauważył Cezary Stypułkowski, prezes Zarządu, mBank.

Uwagę na dane i ich znaczenie zwrócił z kolei Artur Kurcweil. - My pracujemy na danych, naprawdę je eksplorujemy. Kiedy cztery lata temu zaczynaliśmy drogę do chmury, nie wiedzieliśmy, w jakim kierunku nas to zaprowadzi w aspekcie machine learningu. To, co eksplorujemy na podstawie śladów cyfrowych naszych klientów, te dane, pozwalają chronić naszych klientów przed cyberprzestępcami, lepiej ocenić ryzyko kredytowe, ale też oceniać podatności na zakup pewnych produktów przez klientów — zapewnił wiceprezes Zarządu nadzorujący obszar technologii w PKO Banku Polskim. Co ważne, aby przystosować te dane, wykorzystać narzędzia analityczne, zapewnić odpowiednią skalowalność – kluczowa jest chmura obliczeniowa.

W drugim panelu tego dnia podczas konferencji Microsoft, który prowadziła Nikola Bochyńska, pochylono się nad kwestiami dotyczącym cyberbezpieczeństwa, oraz cyberodporności firm. Nieprzypadkowo taki temat pojawia się, skoro u naszego wschodniego sąsiada trwa wojna, a polskie firmy i instytucje są celem ataków. W Polsce wprowadzono trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP, który miał wzmocnić bezpieczeństwo państwowych systemów i prawdopodobnie zostanie on przedłużony. – Powinniśmy się przygotować na to, że pewne rozwiązania zostaną już z nami. Do niedawna funkcjonowały pewne tryby, które zakładały, że różne elementy bezpieczeństwa są uruchamiane tylko w trakcie potencjalnego zagrożenia. Ten rok z CHARLIE-CRP doprowadził nas do przekonania, że powinny już funkcjonować na stałe – poinformował Janusz Cieszyński, Minister Cyfryzacji.

Ponadto, podczas wydarzenia uruchomiona została specjalna strefa Microsoft & Partners Experience Zone, gdzie partnerzy wydarzenia prezentowali swoje najnowsze rozwiązania technologiczne. W tej strefie znalazła się również przestrzeń innowacji Microsoft Technology Center, w której prezentowane były scenariusze wykorzystania AI, metaverse, innowacji.