Deutsche Telekom kupi GTS Central Europe (GTS) za łączną kwotę 546 mln euro. Dzięki transakcji zwiększy swoje możliwości oferowania ogólnoeuropejskich usług telekomunikacyjnych, jak również dostarczania zintegrowanych produktów w krajach, gdzie DT posiada obecnie ograniczoną stacjonarną infrastrukturę dostępową, podała spółka.

"Inwestujemy na przekór trendom. GTS jest kolejnym elementem rozwoju naszej pozycji rynkowej w oparciu o integrację usług mobilnych i stacjonarnych. Wzmacnianie naszej pozycji na rynku biznesowym jest jednym z najważniejszych elementów naszej strategii" - powiedział członek zarządu Deutsche Telekom do spraw finansowych Timotheus Höttges, cytowany w komunikacie.

Według członka zarządu Deutsche Telekom odpowiedzialnej za zarządzanie europejskimi spółkami Grupy oraz technologię Claudii Nemat, zakup zwiększy możliwości świadczenia innowacyjnych, ogólnoeuropejskich usług telekomunikacyjnych, a GTS idealnie pasuje do portfolio telekomu.

"Z dodatkowej infrastruktury stacjonarnej najbardziej skorzystają nasze spółki zależne w Polsce i Czechach, skupione dotychczas na usługach mobilnych" - powiedziała Nemat, cytowana dalej.

Reklama

GTS jest jednym z wiodących dostawców usług telekomunikacyjnych opartych o infrastrukturę w Europie Środkowej i Wschodniej. Spółka posiada rozległą infrastrukturę sieciową oraz centra danych, jak również szeroki wachlarz usług przeznaczonych dla klientów biznesowych. W 2012 roku GTS osiągnął przychody na poziomie 347 milionów euro i EBITDA w wysokości 87 milionów euro bez uwzględnienia aktywów na Słowacji, które pozostaną własnością sprzedającego zgodnie z warunkami transakcji, podano również.

Deutsche Telekom kupuje GTS od konsorcjum międzynarodowych funduszy inwestycyjnych, w tym Columbia Capital, HarbourVest Partners, Innova Capital i M/C Partners.

Grupa Deutsche Telekom jest jedną z wiodących światowych korporacji telekomunikacyjnych, która obsługuje 140 mln klientów usług mobilnych, 31 mln linii stacjonarnych i ponad 17 mln linii szerokopasmowych. Świadczy usługi i produkty dla sieci stacjonarnych, telefonii komórkowej, Internetu oraz IPTV, a także oferuje rozwiązania ICT dla klientów biznesowych i korporacyjnych. Deutsche Telekom jest obecny w około 50 krajach i zatrudnia ponad 230 tysięcy pracowników na całym świecie. Grupa wypracowała w roku finansowym 2012 przychody w wysokości 58,2 mld euro; ponad połowa z nich pochodziła spoza Niemiec.