statystyki

Jak bezboleśnie zmienić dostawcę internetu

autor: Sławomir Wikariak01.09.2020, 07:24; Aktualizacja: 01.09.2020, 09:06
Projekt procedury można znaleźć na stronie uke.gov.pl, a konsultacje potrwają do 15 września.

Projekt procedury można znaleźć na stronie uke.gov.pl, a konsultacje potrwają do 15 września.źródło: ShutterStock

Ruszyły konsultacje, które mają pozwolić wypracować sposób na zmianę dostawcy internetu bez przerywania dostępu do sieci.

Pierwotnie nowe uprawnienia dla internautów miała wprowadzić dopiero nowa ustawa – Prawo komunikacji elektronicznej, która będzie wdrażać do polskiego prawa dyrektywę 2018/197 ustanawiającą Europejski kodeks łączności elektronicznej. Dość niespodziewanie jednak wiosną rząd uznał, że nie ma na co czekać i stosowne regulacje wprowadził do tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 (ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2; Dz.U. z 2020 r., poz. 875 ze zm.). Zgodnie z nimi, tak jak dzisiaj możemy praktycznie bez żadnej przerwy w świadczeniu usługi przenieść numer telefonu do innej sieci, tak samo będziemy mogli zmienić dostawcę internetu. Jeśli z powodów technicznych przerwa w dostępie do internetu będzie nieunikniona, to jej długość nie będzie mogła przekroczyć jednego dnia roboczego. Gdyby okazała się dłuższa, to klient będzie się mógł domagać odszkodowania od starego lub nowego dostawcy, w zależności od tego, na którym z nich będzie spoczywać wina. Wysokość to 25 proc. sumy wszystkich opłat miesięcznych za każdy dzień opóźnienia. Co więcej, za opóźnienia przewidziano też sankcje w postaci kary finansowej nakładanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Szczegóły techniczne obydwaj dostawcy mają uzgadniać za pośrednictwem platformy, którą stworzy Urząd Komunikacji Elektronicznej. Udostępnił on właśnie do konsultacji projekt modelu wymiany informacji pomiędzy dostawcami. Zainteresowane firmy z branży internetowej mogą teraz do niego zgłaszać swoje uwagi.

Jak ma wyglądać procedura? Abonent chcący zmienić dostawcę kontaktuje się z nową firmą, a ta sprawdza, czy jest w stanie świadczyć usługi. Jeśli tak, to potencjalny klient może złożyć wniosek o zachowanie ciągłości świadczenia usługi, podając dane pozwalające na identyfikację jego i usługi dostępu. Nie przekazuje jednak pełnomocnictwa do wypowiedzenia starej umowy. Tym zajmie się już sam abonent.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane