Wymagania techniczne – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 5 marca 2013 r. w sprawie wymagań technicznych dla opryskiwaczy (Dz.U. z 2 kwietnia 2013 r., poz. 415)
Omówienie: Opryskiwacze mogą być ciągnikowe i samobieżne polowe lub sadownicze. Używane są do zabiegów środkami ochrony roślin. Osłony wirujących elementów takich maszyn powinny być kompletne, nieuszkodzone i prawidłowo zamocowane. Zainstalowane na opryskiwaczu zawory przeciwkroplowe po wyłączeniu zasilania powinny zamykać jednocześnie dopływ cieczy użytkowej.
W ciągu 5 minut liczonych od momentu wyłączenia zasilania opryskiwacza dopuszczalny jest wyciek cieczy użytkowej z poszczególnych rozpylaczy nie większy niż 2 ml (30 kropli).
W systemach rozpylania cieczy użytkowej innych niż ciśnieniowe pompa opryskiwacza powinna umożliwiać uzyskanie najwyższego dopuszczalnego ciśnienia roboczego dla danego systemu przy włączonych wszystkich rozpylaczach oraz włączonym mieszadle.
W opryskiwaczu ciągnikowym i samobieżnym polowym natężenie wypływu cieczy użytkowej z rozpylaczy zainstalowanych na opryskiwaczu nie powinno odbiegać od nominalnej wartości o więcej niż:
10 proc. – w ciągnikowym i samobieżnym polowym,
15 proc. – w ciągnikowym i samobieżnym sadowniczym.
Badanie sprawności – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 7 marca 2013 r. w sprawie badania sprawności technicznej opryskiwaczy (Dz.U. z 2 kwietnia 2013 r., poz. 416)
Omówienie: Badanie opryskiwacza obejmujące badanie ogólne i badanie stanu technicznego poszczególnych jego części i urządzeń polega na ocenie jego sprawności technicznej. I jeśli wynik badania ogólnego jest negatywny, podmiot przeprowadzający sprawdzian może nie badać stanu technicznego poszczególnych części i urządzeń opryskiwacza. Opryskiwacz, którego wynik badania jest pozytywny, oznacza się znakiem kontrolnym, który umieszcza się na zbiorniku maszyny w widocznym miejscu. Do 31 grudnia 2020 r. do sprawdzania rozkładu poprzecznego cieczy mogą być stosowane ręczne lub elektroniczne stoły rowkowe. Potem w opryskiwaczu ciągnikowym lub samobieżnym polowym, innym niż dozujący ciecz użytkową w pasach lub rzędach, nie przeprowadza się sprawdzenia dystrybucji cieczy przez dokonanie jednoczesnego pomiaru natężenia wypływu cieczy z rozpylaczy zainstalowanych na belce polowej opryskiwacza albo – po ich demontażu – z belki polowej opryskiwacza.
Mandaty od inspekcji – rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 13 czerwca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadania funkcjonariuszom Inspekcji Weterynaryjnej, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz.U. z 18 czerwca 2013 r., poz. 694)
Przedsiębiorcy żeglugowi – rozporządzenie ministra finansów z 21 czerwca 2013 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez przedsiębiorców żeglugowych opodatkowanych podatkiem tonażowym wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz.U. z 2 lipca 2013 r., poz. 761)
Omówienie: Wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powinien zawierać w szczególności:
liczbę porządkową,
datę nabycia lub przyjęcia do używania,
określenie dokumentu stwierdzającego nabycie,
określenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,
symbol Klasyfikacji Środków Trwałych,
wartość początkową,
stawkę amortyzacyjną,
zaktualizowaną wartość początkową,
datę likwidacji oraz przyczynę likwidacji albo datę zbycia środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Wpisów w wykazie należy dokonać w miesiącu przyjęcia ich do używania. Wykaz może być prowadzony w postaci elektronicznej, jeżeli przedsiębiorca żeglugowy posługuje się oprogramowaniem umożliwiającym wydrukowanie go. Do 20. dnia każdego miesiąca przedsiębiorca żeglugowy musi sporządzać wydruki zapisów za poprzedni miesiąc.