Zdrowie zwierząt – ustawa z 22 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 9 stycznia 2014 r., poz. 29)
Omówienie: Powiatowy lekarz weterynarii zakazuje w decyzji posiadaczowi zwierząt gospodarskich przemieszczania ich w razie powzięcia podejrzenia, że w żywieniu tych zwierząt były stosowane niedozwolone produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego lub produkty pochodne. Wówczas zwierzęta te mogą być przemieszczone wyłącznie do rzeźni, o której lokalizacji właściciel zwierząt powiadamia powiatowego weterynarza. Ten niezwłocznie podejmuje czynności mające na celu potwierdzenie albo wykluczenie podejrzenia, że w żywieniu zwierząt gospodarskich były stosowane niedozwolone produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego lub pochodne.
Dyrektorzy sądów – ustawa z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 9 stycznia 2014 r., poz. 31)
Omówienie: Dyrektora sądu powołuje się w sądzie rejonowym, w którym jest co najmniej dziesięć stanowisk sędziowskich. Tam, gdzie nie powołano dyrektora, jego zadania wykonują dyrektorzy przełożonych sądów okręgowych.
Pytania egzaminacyjne – rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 12 grudnia 2013 r. w sprawie zespołu do przygotowywania pytań testowych i zadań pisemnych na egzaminy konkursowy i komorniczy (Dz.U. z 9 stycznia 2014 r., poz. 32)
Omówienie: Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może zarządzić utrwalenie przebiegu posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk, o czym uprzedza osoby uczestniczące. Zapis jest przechowywany w sposób zapewniający jego zabezpieczenie przed nieuprawnionym wglądem. Notatki, którymi posługiwali się członkowie zespołu egzaminacyjnego przy ustalaniu pytań testowych i zadań pisemnych na egzamin konkursowy i komorniczy, zostają zniszczone. Członkowie zespołu zgłaszają – w postaci papierowej i elektronicznej – w toku prac zespołu propozycje:
●pytań testowych zawierających po trzy możliwe odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa (do każdego pytania wskazuje się prawidłową odpowiedź z określeniem jej podstawy prawnej),
●zadań pisemnych na egzamin komorniczy wraz ze wskazaniem istotnych zagadnień, których ocena przez zdającego powinna być uwzględniona w rozwiązaniu zadania.
Osobowość prawna instytutu – rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 20 grudnia 2013 r. w sprawie nadania osobowości prawnej Instytutowi Biskupa Wilhelma Pluty (Dz.U. z 9 stycznia 2014 r., poz. 33)
Pomoc na zalesianie – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 17 grudnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 (Dz.U. z 9 stycznia 2014 r., poz. 36)
Omówienie: Na hektar upraw sosen przewidziano 8–10 tys. sadzonek, świerków musi być 3–5 tys. na hektar, a np. dębów – 6–10 tys.
Sprawozdawczość budżetowa – rozporządzenie ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 23 stycznia 2014 r., poz. 119)
Omówienie: Sprawozdania:
●jednostkowe – są sporządzane przez kierowników jednostek organizacyjnych na podstawie ewidencji księgowej,
●łączne, w szczegółowości sprawozdań jednostkowych – są sporządzane przez:
– dysponentów środków budżetu państwa drugiego stopnia i dysponentów części budżetowych, którzy posiadają jednostki podległe,
– dysponentów środków budżetu państwa, przekazujących dotacje na realizację zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego,
– dyrektorów izb skarbowych na podstawie sprawozdań jednostkowych urzędów skarbowych,
●zbiorcze, w szczegółowości sprawozdań jednostkowych – są sporządzane przez przewodniczących zarządów jednostek samorządu terytorialnego na podstawie sprawozdań jednostkowych jednostek im podległych oraz sprawozdania jednostkowego jednostki samorządu terytorialnego,
●skonsolidowane zbiorcze i łączne – są sporządzane przez jednostki samorządu terytorialnego i pozostałe jednostki sektora finansów, po wyeliminowaniu przepływów środków finansowych wewnętrznych i wewnątrzsektorowych.
Nielegalna produkcja – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 16 stycznia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących z obszarów podlegających ograniczeniom, nakazom lub zakazom (Dz.U. z 23 stycznia 2014 r., poz. 120)