Bezpośrednie wsparcie – ustawa z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz.U. z 25 lutego 2014 r., poz. 240)
Omówienie: W przypadku przekazania gospodarstwa rolnego po 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie jednolitej płatności obszarowej, uzupełniającej do powierzchni uprawy chmielu niezwiązanej z produkcją lub wsparcia specjalnego, płatności te lub wsparcie przysługują przekazującemu, o ile zostały spełnione warunki przyznania dotacji.
Wysokość płatności niezwiązanej do skrobi w konkretnym roku kalendarzowym ustalono jako iloczyn ilości ekwiwalentu skrobi stanowiącej indywidualną ilość referencyjną i stawki tej płatności na 1 tonę.
Do płatności bezpośredniej, uzupełniającej, cukrowej, płatności do pomidorów i wsparcia specjalnego, oraz do postępowań w sprawach dotyczących tych płatności lub wsparcia:
●wszczętych i niezakończonych ostateczną decyzją przed wejściem w życie tej nowelizacji,
●zakończonych ostateczną decyzją wydaną na podstawie dotychczasowych przepisów, które zostały wznowione od wejścia w życie tej ustawy
– stosuje się przepisy dotychczasowe.
Zawodowe wojsko – rozporządzenie ministra obrony narodowej z 17 lutego 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie powoływania do zawodowej służby wojskowej (Dz.U. z 28 lutego 2014 r., poz. 254)
Omówienie: W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku żołnierza rezerwy lub osoby posiadającej stopień policyjny, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Urzędu Ochrony Państwa właściwy organ wojskowy, a więc np. co do korpusu oficerów (z wyjątkiem generałów i pułkowników) dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr, wydaje rozkaz personalny. Mówi on o powołaniu żołnierza lub funkcjonariusza innych służb mundurowych do zawodowej służby wojskowej. Dokument ten jest przesyłany organowi właściwemu do wyznaczenia na stanowisko służbowe.
Odmowa powołania żołnierza rezerwy lub funkcjonariusza do zawodowej służby wojskowej następuje także w formie rozkazu personalnego.
W przypadku powołania do zawodowej służby wojskowej żołnierza rezerwy, który ma:
●niższy stopień wojskowy od stopnia etatowego stanowiska służbowego, na które ma być wyznaczony,
●stopień wojskowy równy lub bezpośrednio niższy od stopnia wojskowego, do którego ma być zaszeregowany po powołaniu do zawodowej służby wojskowej, gdy stanowisko służbowe jest określone kilkoma stopniami wojskowymi
– właściwy organ wydaje decyzję o mianowaniu tego żołnierza na stopień wojskowy odpowiadający stopniowi etatowemu stanowiska służbowego albo stopniowi wojskowemu, do którego ma być zaszeregowany.
Organ właściwy do wyznaczenia na stanowisko służbowe powiadamia wojskowego komendanta uzupełnień o powołaniu żołnierza rezerwy lub przedstawiciela służb mundurowych do zawodowej służby wojskowej pełnionej jako służba stała oraz o terminie i miejscu skierowania do jednostki wojskowej.
Wymagania dla dokumentu – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 7 marca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać wnioski w sprawach dotyczących płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz.U. z 13 marca 2014 r., poz. 307)
Omówienie: W 2014 r. wnioski dotyczące jednolitej płatności obszarowej lub płatności uzupełniającej mogą zostać złożone na formularzu przesłanym lub udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, opracowanym na podstawie dotychczasowych przepisów, z tym że nie wypełnia się w nim pól, które dotyczą płatności uzupełniających do powierzchni upraw:
●roślin przeznaczonych na paszę, wysiewanych na trwałych użytkach zielonych,
●innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin (objętych uzupełniającą płatnością podstawową).
Internetowy formularz – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 7 marca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać formularz wniosku umieszczany na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. z 13 marca 2014 r., poz. 308)
Omówienie: W 2014 r. wniosek w sprawie jednolitej płatności obszarowej lub uzupełniającej może zostać złożony za pomocą formularza umieszczanego na stronie internetowej ARiMR, opracowanego na podstawie dotychczasowych przepisów, z tym że nie wypełnia się w nim pól, które dotyczą płatności uzupełniających do powierzchni upraw:
●roślin przeznaczonych na paszę, wysiewanych na trwałych użytkach zielonych,
●innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin (objętych uzupełniającą płatnością podstawową).