Zbiórki publiczneustawa z 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (Dz.U. z 17 kwietnia 2014 r. poz. 498)

Omówienie: Zbiórką publiczną nie jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze:

-na cele religijne, na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, naukową, oświatową i wychowawczą oraz na utrzymanie duchownych i członków zakonów, jeżeli odbywa się na terenach kościelnych, w kaplicach czy w miejscach i okolicznościach zwyczajowo przyjętych w danej okolicy i w sposób tradycyjnie ustalony,

-w drodze loterii pieniężnych i fantowych,

-wśród znajomych albo młodzieży szkolnej na terenach szkolnych, odbywające się na podstawie pozwolenia władz szkolnych,

-wśród kolegów w lokalu urzędu publicznego na podstawie pozwolenia kierownika urzędu lub w innym zakładzie pracy.

Uprawnionym do prowadzenia zbiórki publicznej jest:

-organizacja pozarządowa,

-podmiot określony w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,

-komitet społeczny powołany w celu przeprowadzenia zbiórki.

Ten ostatni tworzą aktem założycielskim co najmniej 3 osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, niekarane za popełnienie przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe.

Zbiórka publiczna może zostać przeprowadzona po jej zgłoszeniu przez organizatora i zamieszczeniu stosownej informacji przez ministra administracji na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych.

Wzory dokumentów – rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 9 czerwca 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących zbiórek publicznych (Dz.U. z 25 czerwca 2014 r. poz. 833)

Zajęcia WF – rozporządzenie ministra obrony narodowej z 16 czerwca 2014 r. w sprawie zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu realizowanych w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi obrony narodowej lub przez niego nadzorowanych (Dz.U. z 3 lipca 2014 r. poz. 890)

Doręczanie pism sądowych – rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 18 czerwca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym (Dz.U. z 3 lipca 2014 r. poz. 894)

Omówienie: Pracownik operatora lub osoba występująca w jego imieniu, pracownik sądowej służby doręczeniowej lub komornik wpisują na formularzu potwierdzenia odbioru datę doręczenia przesyłki, imię i nazwisko odbiorcy i zaznaczają sposób doręczenia, co potwierdzają własnoręcznym podpisem. Na przesyłce doręczający wpisuje datę doręczenia i potwierdza to własnoręcznym podpisem. Jeżeli doręczającym jest pracownik operatora lub osoba występująca w jego imieniu, niezwłocznie po doręczeniu przesyłki przekazuje formularz potwierdzenia odbioru placówce pocztowej operatora. Na pierwszej stronie tego formularza umieszcza odcisk datownika i odsyła je sądowi wysyłającemu. Placówka pocztowa operatora lub urząd gminy potwierdzają przyjęcie od doręczającego awizowanej przesyłki przez umieszczenie pieczęci datownika i podpisu przyjmującego. Wydają przechowywaną przesyłkę osobie uprawnionej, umieszczając na stronie adresowej przesyłki adnotację „wydano dnia”, podpis wydającego i odcisk datownika.

W razie odmowy przyjęcia przesyłki placówka pocztowa operatora lub urząd gminy zaznaczają na formularzu potwierdzenia odbioru przyczynę niedoręczenia, wpisują przy tym datę i podpis.

Jakość żywności – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 5 czerwca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 (Dz.U. z 3 lipca 2014 r. poz. 896)

Omówienie: Do wniosków o przyznanie pomocy finansowej oraz o płatność z działania „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 składanych w 2014 r. przez rolników uczestniczących w krajowym systemie jakości żywności mogą być dołączane odpowiednio kopie zgłoszeń do wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa zamiaru prowadzenia integrowanej produkcji dokonanych w 2013 r. oraz kopie certyfikatów potwierdzających stosowanie integrowanej produkcji wydanych w 2013 r.