statystyki

Narzekanie przy sprzedawcy może być zgłoszeniem wad towaru

autor: Michał Culepa28.01.2019, 18:00
zakupy

Sąd Najwyższy wyrok apelacyjny uchylił i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.źródło: ShutterStock

Otwarta krytyka produktu w obecności jego sprzedawcy może być uznana za niezwłoczne zawiadomienie o jego wadach, co skutkuje odpowiedzialnością sprzedawcy z tytułu rękojmi – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła sprzedaży ponad 600 tys. pasków. Strony przed zawarciem kontraktu korespondowały e-mailowo i sprzedający potwierdził, że wzorów pasków jest około tysiąca, 30 proc. z nich na pewno jest wykonanych ze skóry, zostały wyprodukowane według najnowszych trendów w modzie, a towar jest w dobrym stanie. Umowa została zawarta i nabywca zapłacił jako zaliczkę równowartość 121 tys. euro. Reszta (około 97 tys. euro) miała być zapłacona po zrealizowaniu dostawy.

Przy odbiorze okazało się, że towar nie spełnia oczekiwań kupującego. Pasków skórzanych było niewiele, duża część była uszkodzona, większość wyglądała na stare. Nabywca odebrał jednak towar, bo postanowił spróbować sprzedać choćby jego część. Niestety, nie udało mu się to. Tymczasem sprzedający niedługo po dostarczeniu towaru do Polski zażądał zapłaty reszty umówionej kwoty. Kupujący odmówił, powołując się na odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi. Sprawa trafiła do sądu.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Olaf z Niemiec(2019-01-29 03:43) Zgłoś naruszenie 00

    Obok jest na szpalcie "Bartosz Marczuk: Nie ma osoby, której PPK nie będzie się opłacać" ponieważ nie można dodawać komentarza co swiadczy że jest to tak wiarygodne jak brak tej mozliwości.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane