statystyki

Sąd przyznał ci zadośćuczynienie? Musisz zapłacić podatek

autor: Elżbieta Delert12.08.2014, 07:31; Aktualizacja: 13.08.2014, 08:29
Podatniczka była przekonana, że otrzymane przez nią zadośćuczynienie jest zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT

Podatniczka była przekonana, że otrzymane przez nią zadośćuczynienie jest zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PITźródło: ShutterStock

Zadośćuczynienie przyznane na podstawie kodeksu cywilnego nie jest zwolnione z PIT, jeżeli przepis k.c. nie określa ani jego wysokości, ani zasad ustalania – orzekł NSA.

Chodziło o podatniczkę, na rzecz której sąd zasądził zadośćuczynienie. Wyrok ten kończył spór podatniczki z dłużnikiem o realizację klauzuli earn-out (bonus za efektywność), zapisanej w umowie, którą wcześniej oboje zawarli. Z klauzuli wynikało, że jeżeli dłużnik odmówi podatniczce wypłaty udziału w zyskach, to powstanie u niego odpowiedzialność odszkodowawcza z tytułu niewykonania umowy.

Podatniczka była przekonana, że otrzymane przez nią zadośćuczynienie jest zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten mówi o odszkodowaniach i zadośćuczynieniach, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. We wniosku o interpretację podatniczka wskazała, że przyznane jej zadośćuczynienie wynika z art. 393 kodeksu cywilnego w związku z art. 471 k.c.

Nie zgodziła się z nią Izba Skarbowa w Katowicach. Stwierdziła, że art. 393 oraz art. 471 k.c. wskazują jedynie na obowiązek dłużnika naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania i dają podatnikom tylko możliwość żądania zadośćuczynienia. Przepisy te nie określają natomiast wprost wysokości zadośćuczynienia ani nie wskazują zasad jego ustalania. W związku z tym – zdaniem izby – wypłacone podatniczce świadczenie nie jest zwolnione z PIT.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • felczer(2014-08-15 11:41) Zgłoś naruszenie 10

    Mysle ze lepiej zmienic polske rzadzona przez kretynow na bardziej cywilizowane spoleczenstwo ,powiedzmy ,bialorus czy rosja ,tam przynajmniej nie gnebi sie obywateli wlasnego panstwa.

    Odpowiedz
  • adwokat Paweł Tyniec(2014-08-12 10:35) Zgłoś naruszenie 10

    czy taki portal jak gazetaprawna.pl mogłaby nie mylić odszkodowania od zadośćuczynienia? przecież to nie jest jedno i to samo...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane