Przedsiębiorca, który rozlicza się z PIT według stawki liniowej nie rozliczy się z daniny wspólnie z żoną, nawet jeśli nie osiągnął w roku podatkowym ani złotówki przychodu – wyjaśniła bydgoska izba skarbowa.

Podatnik od 2007 r. był żonaty, a od 2011 r. zdecydował się na wspólność majątkową z małżonką. Rok później zarejestrował działalność gospodarczą i zaczął się rozliczać w formie podatku liniowego. Postanowił także rozliczyć się z nią wspólnie z PIT za rok 2013 zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o tym podatku (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Jak się korzystnie rozliczyć podatkowo wspólnie z małżonkiem >>

Jednym z warunków, który mu to uniemożliwiał, było zgodnie z art. 6 ust. 8 rozliczanie się z daniny w formie podatku liniowego. Podatnik podkreślił jednak, że przestał być przedsiębiorcą w listopadzie 2013 r., a dodatkowo przez cały rok nie osiągnął przychodów z firmy. Izba skarbowa nie zezwoliła mu jednak na skorzystanie z preferencji podatkowej. Podkreśliła, że bez znaczenia jest to, że podatnik nie osiągnął przychodów z firmy i zakończył działalność gospodarczą. Z art. 6 ust. 8 ustawy jasno wynika, że małżonkowie nie mogą się wspólnie rozliczyć z daniny, jeśli w roku podatkowym wobec chociaż jednego z nich miały zastosowanie przepisy o rozliczaniu się w formie podatku liniowego – podsumowała izba.

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 lutego 2014 r. nr ITPB2/415-1107/13/MU