Podatnicy, którzy wypełnili PIT-28, powinni w nim podać miejsce zamieszkania aktualne na dzień składania zeznania rocznego.
Urzędnicy skarbowi, analizując składane w tym roku zeznania roczne ryczałtowców PIT-28 za 2011 r., mają kłopot z określeniem adresu zamieszkania podatników.
– Zdarza się, że jest to inne miejsce niż 31 grudnia 2011 r. A przecież zeznania roczne powinny być składane do urzędów skarbowych właściwych według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego – stwierdza w rozmowie z nami urzędnik z Warszawy.
W czym tkwi problem? Urzędnicy nie wiedzą, czy urząd, który PIT otrzymał, powinien go przyjąć, czy może przesłać go na adres urzędu właściwego dla podatnika na 31 grudnia 2011 r.
Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy, zwraca uwagę, że przepisy oraz deklaracje podatkowe, m.in. PIT-28 wskazują, że podatnik dokonujący rozliczenia jest zobowiązany do wskazania danych identyfikacyjnych oraz aktualnego miejsca zamieszkania. Zatem dokonując rocznego rozliczenia, należy posługiwać się danymi adresowymi aktualnymi na dzień składania zeznania.
– Urzędem właściwym będzie urząd skarbowy właściwy ze względu na to miejsce (adres), w którym podatnik stale przebywa, pracuje, prowadzi działalność gospodarczą, bez konieczności sięgania do adresu stałego czy czasowego zameldowania – wyjaśnia Katarzyna Bieńkowska.
Wydaje się, że pewną sugestią może być posłużenie się załącznikiem, np. PIT-28/A, o ile dotyczyć to będzie osoby, która zarówno prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, jak i uzyskuje przychody z najmy/dzierżawy. Wówczas w tym załączniku można podać miejsce prowadzenia działalności inne niż adres zamieszkania (o ile taki przypadek wystąpi).
Zmian danych adresowych w pewnych przypadkach można także dokonać przez aktualizację zgłoszenia identyfikacyjnego.
– Po ostatniej nowelizacji przepisów panuje w tym względzie pewne zamieszanie i zdarzają się przypadki, gdy nie jest do końca jasne, czy i kiedy należy takiej aktualizacji dokonać (i nadal posługiwać się NIP) – stwierdza Katarzyna Bieńkowska.
Według naszej rozmówczyni jedynym racjonalnym podejściem jest zastosowanie się do obecnego brzmienia przepisów oraz treści deklaracji i terminowe ich złożenie ze wskazaniem aktualnego adresu. Jeśli organ podatkowy będzie miał wątpliwości lub będzie potrzebował dodatkowych informacji, to zawsze może zwrócić się do podatnika ze stosownym zapytaniem. Ewentualne braki legislacyjne czy brak przepływu informacji pomiędzy urzędami nie powinien obciążać podatnika.
Na podstawie przepisów PIT zeznanie roczne składa się do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku.
Gdy zamieszkanie w Polsce ustało przed końcem roku, zeznanie należy złożyć do urzędu właściwego według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium.