Przychodem pracownika nie jest tylko ta część składki, która dotyczy niezbędnych kosztów leczenia za granicą. Od reszty wykupionej przez pracodawcę polisy powinna być potrącona zaliczka na podatek dochodowy – stwierdził dyrektor KIS.
Przychodem pracownika nie jest tylko ta część składki, która dotyczy niezbędnych kosztów leczenia za granicą. Od reszty wykupionej przez pracodawcę polisy powinna być potrącona zaliczka na podatek dochodowy – stwierdził dyrektor KIS.
Z pytaniem zwróciła się firma, która wykupuje dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne pracownikom wyjeżdżającym w zagraniczne podróże służbowe. Spytała, czy dla pracownika jest to przychód i czy w związku z tym powinna ona – jako płatnik – potrącić zaliczkę na podatek dochodowy.
Wyjaśniła, że w praktyce występują dwie sytuacje. Jedna jest wtedy, gdy pracownik wyjeżdża do jednego z krajów Unii Europejskiej i ma ze sobą ważną kartę EKUZ. Wówczas zafundowane przez pracodawcę dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne jest przychodem – uważała firma. Co innego – twierdziła – gdy pracownik wyjeżdża do krajów poza UE, ponieważ tam nie obowiązuje karta EKUZ i pracownik musi mieć wykupioną polisę. Nie jest to zatem żaden jego przychód – przekonywała.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak, że przychód powstaje w obu przypadkach. Nie jest nim jednak cała wartość polisy wykupionej przez pracodawcę, tylko ta jej część, która nie dotyczy kosztów leczenia za granicą – wyjaśnił. Wskazał przy tym na par. 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167). Przepis ten mówi, że w razie choroby powstałej podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot udokumentowanych, niezbędnych kosztów leczenia za granicą.
Ponosząc wydatek na ten cel, pracodawca zabezpiecza zatem samego siebie, w związku z czym jest to wydatek ponoszony w jego interesie i nie może być traktowany jako przychód pracownika – wyjaśnił dyrektor KIS, nawiązując do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) w sprawie przychodu z nieodpłatnych świadczeń.
Natomiast w pozostałym zakresie wykupione przez pracodawcę ubezpieczenie zdrowotne jest przychodem pracownika – podsumował dyrektor KIS.
Podobne stanowisko zaprezentował już wcześniej, m.in. w interpretacji z 7 lutego 2020 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011. 621.2019.2.SJ).
Interpretacjeindywidualna dyrektora KIS z 26 czerwca 2020 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.242.2020.4.ES
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama