statystyki

Delegowani muszą liczyć się z PIT od darmowych noclegów

autor: Patrycja Dudek25.07.2019, 17:00
hostel nocleg

Spór toczyła firma wykonująca roboty montażowo-spawalnicze w różnych częściach kraju i za granicą. We wniosku o interpretację poinformowała, że delegując pracowników na polskie i zagraniczne budowy, zapewnia im nieodpłatnie kwateryźródło: ShutterStock

Kto, nie będąc w podróży służbowej, nocuje na koszt pracodawcy, musi zapłacić podatek od zafundowanej mu kwatery, której koszt przekracza 500 zł miesięcznie – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok zapadł 23 lipca. Wcześniej podobnie, a więc niekorzystnie dla pracowników, orzekł inny skład sądu kasacyjnego, w wyroku z 29 listopada 2018 r. (sygn. akt II FSK 779/18). O tym precedensowym rozstrzygnięciu pisaliśmy w artykule „Nocleg opłacony przez szefa to przychód dla oddelegowanego” (DGP nr 234/2018).

Wcześniejsze wyroki były odmienne. Wynikało z nich, że pracownik oddelegowany do pracy za granicą nie ma przychodu w związku z zapewnieniem mu przez pracodawcę bezpłatnego zakwaterowania. Teraz można już mówić o nowej linii orzeczniczej. Z ostatnich wyroków wynika bowiem, że darmowy nocleg powoduje powstanie przychodu. Jest on zwolniony z opodatkowania tylko do kwoty 500 zł miesięcznie (art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT). Podatek rozlicza się od nadwyżki ponad tę kwotę.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sanin(2019-07-27 07:31) Zgłoś naruszenie 00

    PAŃSTWO TEORETYCZNE - . Firmy - teileprofi24h_abs_gmbh, mixelectrocar24h, autoteilekfz-idczak, speedautot, 2ndparts_de, multibrandgroup, autoexpert24h, automeister24h, www_teilemania_de, rotetulpen2018, autoteile24h2018 - działają w POLSCE a podatki płacą w NIEMCZECH. Jakoś tej dziury podatkowej nikt nie zatyka. Tylko te parę firm lekko wyprowadza za granicę ok 1 miliona miesięcznie. Na naprawę limuzyn rządowych jak znalazł.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane