statystyki

Odstępne trzeba wykazać w PIT-36

20.11.2018, 08:20; Aktualizacja: 20.11.2018, 08:29
Podatniczka dowiedziała się, że informacja PIT-8C, dokumentująca wypłatę całej kwoty odstępnego, zostanie wystawiona wyłącznie na nią.

Podatniczka dowiedziała się, że informacja PIT-8C, dokumentująca wypłatę całej kwoty odstępnego, zostanie wystawiona wyłącznie na nią.źródło: ShutterStock

 Kwota odstępnego, wypłaconego w związku z dobrowolnym opuszczeniem wynajmowanego lokalu to przychód z innych źródeł – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadała podatniczka, która przez 40 lat wynajmowała z mężem mieszkanie. Budynek, w którym znajduje się lokal, został przeznaczony na sprzedaż i w związku z koniecznością wyprowadzki kobieta i jej mąż otrzymali odstępne w wysokości 60 proc. wartości rynkowej mieszkania. Podstawą jego wypłaty było porozumienie zawarte w formie aktu notarialnego.

Podatniczka dowiedziała się, że informacja PIT-8C, dokumentująca wypłatę całej kwoty odstępnego, zostanie wystawiona wyłącznie na nią. Miała w związku z tym wątpliwości, czy powinna samodzielnie wykazać całość, czy tylko połowę odstępnego (a drugą połowę jej mąż), przy czym uważała, że właściwym formularzem będzie PIT-37.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane