statystyki

Odstępne trzeba wykazać w PIT-36

20.11.2018, 08:20; Aktualizacja: 20.11.2018, 08:29
Podatniczka dowiedziała się, że informacja PIT-8C, dokumentująca wypłatę całej kwoty odstępnego, zostanie wystawiona wyłącznie na nią.

Podatniczka dowiedziała się, że informacja PIT-8C, dokumentująca wypłatę całej kwoty odstępnego, zostanie wystawiona wyłącznie na nią.źródło: ShutterStock

 Kwota odstępnego, wypłaconego w związku z dobrowolnym opuszczeniem wynajmowanego lokalu to przychód z innych źródeł – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadała podatniczka, która przez 40 lat wynajmowała z mężem mieszkanie. Budynek, w którym znajduje się lokal, został przeznaczony na sprzedaż i w związku z koniecznością wyprowadzki kobieta i jej mąż otrzymali odstępne w wysokości 60 proc. wartości rynkowej mieszkania. Podstawą jego wypłaty było porozumienie zawarte w formie aktu notarialnego.

Podatniczka dowiedziała się, że informacja PIT-8C, dokumentująca wypłatę całej kwoty odstępnego, zostanie wystawiona wyłącznie na nią. Miała w związku z tym wątpliwości, czy powinna samodzielnie wykazać całość, czy tylko połowę odstępnego (a drugą połowę jej mąż), przy czym uważała, że właściwym formularzem będzie PIT-37.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane