statystyki

Dodatkowe zużycie prądu jest kosztem

autor: Łukasz Zalewski04.11.2019, 08:36; Aktualizacja: 04.11.2019, 08:42
Biorąc pod uwagę te okoliczności, fiskus nie miał podstaw, by uznać, że wydatek nie służył uzyskaniu przychodów – orzekł łódzki sąd.

Biorąc pod uwagę te okoliczności, fiskus nie miał podstaw, by uznać, że wydatek nie służył uzyskaniu przychodów – orzekł łódzki sąd.źródło: ShutterStock

Spółka może zaliczyć dodatkową opłatę za zużytą energię, ustaloną w ugodzie z operatorem energetycznym, do kosztów uzyskania przychodów – uznał WSA w Łodzi.

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się wytwarzaniem i sprzedażą urządzeń medycznych. W 2009 r. podpisała ona umowę z firmą energetyczną na dostawę prądu za pośrednictwem stacji wyposażonej w układ pomiarowy. Układ został zaplombowany i działał prawidłowo do listopada 2018 r. Wtedy spółka zdjęła plombę i przeniosła licznik do nowego układu pomiarowego.

Podczas kontroli operator stwierdził nieprawidłowości. Ustalił, że doszło do nielegalnego poboru energii, zaniżenia wskazań licznika i w efekcie większego zużycia prądu niż zafakturowana. Wystawił więc notę obciążającą, ale spółka się z nią nie zgodziła.

Ostatecznie spór zakończył się ugodą. Spółka zgodziła się zapłacić dodatkowe pieniądze tytułem „jednorazowego rozliczenia usługi tolerowania zużycia i korzystania” z prądu. Natomiast operator skorygował notę i wystawił fakturę dokumentującą „usługę tolerowania zużycia i korzystania”.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj