Przepisy z roku na rok są coraz bardziej rygorystyczne pod względem ocieplenia domu i źródeł ciepła. Jednak do tej pory dotyczyły jedynie budynków nowo stawianych. Od 2028 r. wszystkie będą musiały być zeroemisyjne, ale rewolucja czeka też domy już istniejące.

Każdy budynek będzie musiał mieć dokument, obejmujący świadectwo energetyczne nieruchomości oraz informację do jakiej klasy energetycznej należy (w skali od A do G). Przynależność do klas zależeć będzie od poziomu rocznego zużycia energii i skali emitowanych zanieczyszczeń. Takie „paszporty” wskażą faktyczne zapotrzebowanie domu na energię, a tym samym mogą w znaczący sposób wpłynąć na cenę nieruchomości lub wysokość czynszu. Odpowiednia konstrukcja budynku i zastosowane technologie nabierają jeszcze większego znaczenia.

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, wieńczących bryłę domu jest dach. Ma on wpływ nie tylko na wartości estetyczne, ale także użytkowe: jest odpowiedzialny za odprowadzanie wody, odporność na wiatr oraz izolację cieplną domu. W Polsce najczęściej buduje się domy z użytkowym poddaszem. Utrzymanie tam komfortowej temperatury przez cały rok jest niemałym wyzwaniem. Zimą miejsce to staje się głównym źródłem utraty ciepła, z kolei latem może się przegrzewać.

Aby temu zapobiec, konieczna jest skuteczna izolacja. Jedną z najlepszych opcji, niezależnie od kształtu dachu, jest pianka poliuretanowa. Dwuspadowy, czterospadowy, modułowy czy kopertowy, im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym pianka korzystniej różnicuje się od innych materiałów izolacyjnych.

Jakie są zatem zalety zastosowania pianki poliuretanowej jako skutecznej izolacji poddasza?

Szczelność i brak mostków termicznych

Dzięki natryskowej metodzie wytwarzania pianki na miejscu budowy („in-situ”) powstaje ciągła warstwa izolacji cieplnej i akustycznej ścian oraz stropów bez mostków termicznych. Piana wnika w każdą szparę, uszczelniając budynek przed wiatrem i jest dobrze związana z podłożem, w związku z tym nie opada i nie osuwa się.

Właściwości izolacyjne nie zanikają wraz z upływem czasu

Współczynnik przewodności cieplnej (lambda) pianki poliuretanowej wynosi 0,038 W/mK. Oznacza to, że wystarczy 26 cm izolacji, aby uzyskać współczynnik przenikania ciepła U=0,15W/m2 K. Co najważniejsze, współczynnik lambda jest niezmienny, a powyższa wartość jest podana z uwzględnieniem efektu starzenia po 25 latach. Co równie istotne pianka wraz z upływem czasu nie zanika.

Niska waga

Pianka poliuretanowa ma strukturę otwartokomórkową (zawartość komórek zamkniętych <20%), dzięki czemu cechuje się niską gęstością od 8 do 12 kg/m3 i dużą wydajnością wypełniania izolowanych przestrzeni. Pianka stanowi zatem bardzo małe obciążenie konstrukcyjne, ale za to znacznie podnosi efektywność energetyczną budynku. Waga izolacji na powierzchni 180 m2 poddasza, przy jej grubości 26 cm, wynosi zaledwie 470 kg.

Bezpieczna i samogasnąca

Pianka nie wykazuje niebezpiecznej emisji związków organicznych, spełnia wymagania w zakresie krajowych przepisów dotyczących wydzielania substancji niebezpiecznych i może być stosowana w pomieszczeniach kategorii A i B, przeznaczonych do przebywania w nich ludzi. Nie pyli i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Posiada klasę palności E, czyli jest samogasnąca w kontakcie ze źródłem ognia.

Szybka aplikacja w korzystnej cenie

Wykonanie izolacji całego poddasza zajmuje wykwalifikowanej ekipie tylko 1 dzień, włącznie z przygotowaniem poddasza do natrysku i posprzątaniem po sobie, a cena metra kwadratowego (materiał plus robocizna) stawia ją w bardzo korzystnym świetle w odniesieniu do konkurencyjnych rozwiązań. Warto dodać, że w wyniku pracy ekipy natryskowej powstaje niemal żadna lub minimalna ilość odpadów, które należy wywieźć.

Polska produkcja, autoryzowani wykonawcy

Dwuskładnikowa piana poliuretanowa do natryskowej izolacji poddaszy domów jednorodzinnych Ultrapol 03/10 jest produkowana przez polską firmę ULTRAPUR w nowoczesnym zakładzie zlokalizowanym w Gnieźnie. Posiada atest PZH, znak CE i w 2022 zdobyła złoty medal Najwyższa Jakość QI. Produkt ten powstaje w pełni zautomatyzowanym i przeznaczonym specjalnie dla tej produkcji 10-tonowym mieszalniku, który przeszedł szereg testów pod względem zgodności ze zharmonizowaną normą europejską, i co najważniejsze, jest aplikowany przez ekipy, będące ekspertami w swojej dziedzinie i posiadają autoryzację producenta.

Wskazane zalety pianki poliuretanowej pozwolą cieszyć się komfortem termicznym budynku, a także bez wątpienia korzystnie wpłyną na wydatki związane z ogrzewaniem i klimatyzacją domu.

ikona lupy />
Materiały prasowe