O ekologicznym produkcie z biomasy, będącym odpowiedzią na poszukiwania ekologicznego paliwa, o jego zastosowaniu w innych działach gospodarki oraz o wyzwaniach przy wprowadzaniu na rynek innowacyjnych rozwiązań, rozmawiamy z Janem Gładkim, Prezesem Zarządu spółki FLUID SA.
Instalacja oczyszczania spalin – etap końcowy inwestycji / Media

Na czym polega technologia produkcji biowęgla FLUID?

To roślinna biomasa, uszlachetniona termicznie w atmosferze beztlenowej, bez żadnych domieszek chemicznych, ani katalizatorów, dzięki czemu nie traci swoich ekologicznych cech, a jednocześnie posiada wszelkie atrybuty wysokoenergetycznego, bezdymnego paliwa. Podstawową jego zaletą jest użycie do produkcji pozostałości roślinnych, np. trocin z obróbki drewna, masy pozostałej po tłoczeniu oleju, pozostałości po wycince drzew, odpadów warzywnych czy owocowych. Dodatkową jego zaletą jest bardzo szybki proces wytwarzania.

Jaka jest jego przewaga w stosunku do innych tego typu rozwiązań?

Technologia FLUID, poprzez swoją innowacyjność ciągłej, w pełni zautomatyzowanej, powtarzalnej jakościowo produkcji „on line”, wyprzedza inne tego typu procesy produkcyjne. Rozwiązania większości producentów światowych przewidują wytwarzanie paliwa w cyklach: podgrzewanie, leżakowanie, studzenie. Nasza pozwala na jego ciągłą produkcję, to znaczy w każdej sekundzie dostarczona jest świeża biomasa i w tym samym momencie wychodzi z procesu gotowy biowęgiel, o dowolnie zaprogramowanych właściwościach energetycznych i nawozowych, zgodnych z potrzebami i oczekiwaniami użytkowników. Poza tym, proces ten jest tak zaprogramowany, że umożliwia, oprócz wytwarzania biowęgla, który stanowi około 60 proc. produkowanej odnawialnej energii, również wytwarzanie odnawialnego ciepła, odnawialnej energii elektrycznej oraz odnawialnego chłodu.

Taki ekologiczny produkt możemy wykorzystać w życiu codziennym, jak np. w grillach czy przydomowych kotłowniach. A w jakich sektorach gospodarki znajdzie on swoje szerokie zastosowanie?

Przede wszystkim w rolnictwie i to nie tylko jako paliwo, ale np. przy produkcji naturalnych nawozów czy jako ulepszacz do gleb. Również w przemyśle budowlanym, gdzie można wytwarzać z niego ekologiczne tynki, o właściwościach lepszych, niż styropian czy wełna mineralna. Oczywiście duże znaczenie będzie miał dla sektora ciepłowniczego i energetycznego, a jedyną przeszkodą na drodze do upowszechnienia się tej technologii w Polsce jest ograniczony dostęp do surowca, gdyż na rodzimym rynku nie ma wystarczającej ilości biomasy. Dużą uwagę skupiamy więc na dość odległych rynkach, jak Azja, Kanada oraz Ameryka Południowa.

Efektem wdrożenia technologii na rodzimym rynku jest wybudowany przez Państwa w Sędziszowie Zakład Odzysku Energii, który w trybie ciągłym produkuje „zieloną energię”, w tym biowęgiel FLUID. Ale produkcja nie jest Państwa głównym celem?

Przede wszystkim skupiamy się na sprzedaży technologii produkcji biowęgla i wytwarzania energii odnawialnej, a tym samym jego popularyzacji, jako doskonałego paliwa ekologicznego, znakomitego podkładu dla naturalnych nawozów, jak również jako półprodukt dla innych zastosowań. Nasz zakład jest wzorcową fabryką tego typu działalności. Wprawdzie nad technologią pracują firmy w innych krajach Europy, USA i Kanadzie, jednak to właśnie my zaproponowaliśmy sprawdzone, działające w skali przemysłowej rozwiązania, które mogą być wprowadzone na rynek od zaraz.

Państwa spółka jest doskonałym przykładem efektu synergii środowisk biznesowych z naukowymi.

Tak, ściśle współpracujemy z instytutami naukowymi i uczelniami, bowiem te ośrodki potrzebują efektownych relacji z przemysłem, by wdrażać swoje nowe projekty, a my z kolei potrzebujemy ich fachowej wiedzy. Współpracujemy z kilkoma wyższymi uczelniami, które prowadzą na naszym biowęglu badania naukowe. Instytuty ze Skierniewic i Puław potwierdzają duże zalety biowęgla jako uzdatniacza do gleby.

Wdrażanie innowacyjnych technologii wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Jak Państwo radzą sobie z tym wyzwaniem?

Niewątpliwie jest to bardzo trudne, bo wysoki kapitał w tego typu działalności jest kwestią nieodzowną. Tutaj potrzebne jest wsparcie systemowe, zarówno państwa, jak i jednostek odpowiedzialnych za realizację programów finansowanych, np. z udziałem środków europejskich. Niestety, nie możemy liczyć na zrozumienie, czego przykładem jest stanowisko Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz spór z PARP, dotyczący realizacji projektu „Wdrożenie innowacyjnej na skalę światową technologii do produkcji biowęgla”. Zdobycie zasobów pieniężnych na projektowanie, wdrażanie nowych produktów, sfinansowanie innowacyjnych rozwiązań czy zwiększenia skali swojej działalności to jedno, drugą kwestią są problemy i przeszkody na tej drodze, jakie stały się naszym udziałem. W trakcie budowy Zakładu Odzysku Energii, musieliśmy zrezygnować z usług Generalnego Wykonawcy projektu, który nie wywiązywał się z realizacji powierzonego mu zadania. Tym samym prace zostały opóźnione, a my zostaliśmy ukarani zwrotem części przyznanej nam dotacji, bez uwzględnienia faktu, że środki wydano tylko i wyłącznie na realizację projektu i że projekt został ukończony a technologia potwierdziła swoje zalety. Nie uwzględniono faktu, że ten pracujący Zakład umożliwił nam podpisanie pierwszych kontraktów w Indonezji na budowę Zakładów wg naszej technologii. Obecnie zmuszeni jesteśmy do poszukiwania strategicznego inwestora, aby móc wywiązać się ze zobowiązań finansowych oraz kontynuować naszą misję powrotu do natury, czyli produkcji ekologicznego produktu, wprowadzając i popularyzując w Polsce i na świecie technologię FLUID.

Rozmawiała Joanna Chrustek