Rozmowa z Therese Baginski, Partnerem w Rödl & Partner, firmie świadczącej profesjonalne usługi w zakresie audytu, księgowości finansowo-płacowej, podatków i prawa oraz consultingu.

Koncepcja CSR z roku na rok zyskuje coraz większe znaczenie. Dlaczego firmy coraz chętniej uwzględniają jej założenia w swoich strategiach?

Coraz większa liczba przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z faktu, że koncepcja ta jest nieodłącznym elementem działalności biznesowej, która opiera się na uczciwości, wzajemnym zaufaniu, dbałości o interesy klientów i pracowników. Jeśli na takim modelu biznesowym nam zależy, musimy uwzględnić w nim CSR. Dbałość o zrównoważony rozwój w skali globalnej, lokalnej oraz osobistej powinna być ważna dla każdego przedsiębiorstwa – nie ukrywajmy, że także pod tym kątem jesteśmy oceniani przez kontrahentów, potencjalnych pracowników, czy lokalne społeczności. Skala działalności powinna iść w parze z odpowiedzialnością, z tą świadomością stworzyliśmy w Rödl & Partner strategię zrównoważonego rozwoju w polityce wewnętrznej oraz kontaktach z bliższym i dalszym otoczeniem.

Wdrażanie ekologicznych rozwiązań wiąże się zwykle z dużym nakładem środków finansowych. Czy można być eko-firmą bez ponoszenia ogromnych kosztów?

Jest to możliwe pod warunkiem, że w ślad za zmianami pójdzie edukacja wszystkich pracowników w zakresie ekologii. W oddziale we Wrocławiu, którym mam przyjemność kierować, wdrożyliśmy projekt ekologicznego biura i planujemy rozszerzyć go na pozostałych pięć lokalizacji. Stworzyliśmy wewnętrzny regulamin, regularnie wysyłamy pracownikom wiadomości, tzw. „eko-gesty”, które przypominają o proekologicznej postawie.

Jakie stosują Państwo działania związane z employer brandingiem?

Skutecznie realizowane projekty rekrutacyjne to w dużej mierze zasługa zakrojonych na szeroką skalę działań wizerunkowych, które prowadzimy od wielu lat. Należy do nich ścisła współpraca z uczelniami. Jesteśmy aktywni na portalach społecznościowych. Pracownicy Rödl & Partner mają dostęp do bogatego pakietu socjalnego, wspieramy ich aktywność sportową, a dla chętnych organizujemy popołudniowe zajęcia sportowe. Ważne jest także to, że jesteśmy otwarci na potrzeby pracowników, dopuszczamy zdalną formę współpracy czy niepełny wymiar etatu.

Rozmawiała Magdalena Klimek

Pełna treść wywiadu na:

www.spolecznieodpowiedzialni.info