W większości banków kredyt gotówkowy nadal można dostać, składając jedynie oświadczenie o dochodach. I to pomimo zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego, która chciała to ukrócić.
Z danych zebranych przez analityków porównywarki finansowej Comperia.pl wynika, że kredyt na oświadczenie o dochodach można uzyskać aż w 20 instytucjach. – To dwie trzecie instytucji działających w rynku – mówi Jacek Kasperczyk, analityk Comperii. Dodaje, że choć kwota takich kredytów zazwyczaj nie przekracza 20 tys. zł, to na rynku można znaleźć banki, np. BPH, Deutsche Bank czy Pekao, w których można pożyczyć nawet 150 tys. zł.
Jednak przy kredytach na oświadczenie banki stawiają liczne warunki, np. udzielają pożyczek tylko własnym klientom. Niektóre, tak jak Kredyt Bank, ograniczają takie pożyczki wyłącznie do tych spośród klientów, którzy należą do określonych grup zawodowych. – Nie wymagamy zaświadczeń o zarobkach od osób, których wpływy są regulowane przez odpowiedniw przepisy lub możne je zweryfikować danymi statystycznymi. Taką procedurę stosujemy np. wobec nauczycieli czy lekarzy – mówi Paweł Marczuk z Kredyt Banku.