Banki w reklamach kredytów gotówkowych najczęściej kuszą możliwością wydania pożyczonych pieniędzy na dowolny, czyli w praktyce na każdy cel. Stare porzekadło mówi jednak, że wyjątek potwierdza regułę. Czy możliwe jest obniżenie oprocentowania praktycznie bez żadnego wysiłku? Na pierwszy „rzut oka” wydaje się to niemożliwe – a jednak!

Święta za pasem, a w planach część z nas ma też zimowy relaks w śnieżnej aurze. Jeśli na realizację tych planów brakuje nam wolnych środków, można rozważyć zaciągnięcie pożyczki lub kredytu gotówkowego. W sytuacji, gdy wiemy na co będziemy chcieli wydać pieniądze warto rozejrzeć się za bankowymi ofertami premiującymi klientów, którzy zadeklarują, że uzyskane pieniądze wydadzą na określony cel. Postanowiliśmy sprawdzić czy takie propozycje są jeszcze w ogóle dostępne na rynku.

Szukasz gotówki na zimowy wyjazd? Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt

Coraz bliżej święta i zasłużony zimowy odpoczynek

Warto podkreślić, że z bliżej nie znanych powodów banki niechętnie informują o tym, że na klientów czekają korzystniejsze warunki cenowe. Jak to możliwe? Okazuje się bowiem, że w dobie niskich stóp procentowych banki nie mają większego pola manewru i nie mogą sobie pozwolić na dalsze obniżanie wyniku odsetkowego. Mimo tego, w niektórych bankach można jednak znaleźć oferty kredytów przeznaczonych na określony cel – w tym na organizację świąt bądź wyjazd zimowy. Sprawdziliśmy jakie są warunki finansowania na określony cel w poszczególnych bankach. I tak:

• Bank Pekao SA pozwala na skorzystanie z Pożyczki Ekspresowej w kwocie do 150 000 zł i z nawet 7-letnim okresem spłaty
• Credit Agricole Bank Polska umożliwia spłatę swojego kredytu na wypoczynek nawet w 72 ratach, a jego maksymalna kwota może wynieść nawet 120 000 zł!
• Meritum Bank z kolei udostępnia ofertę kredytu celowego (np. na święta), w ramach której pożyczyć można nawet 200 000 zł a spłatę rozłożyć aż 10 lat!

Na jakie bonifikaty można liczyć ze strony banku?

Najłatwiej jest narzekać, że się nie da, albo że banki żerują na naszej niewiedzy. Otóż okazuje się, że jednak można! Po spełnieniu kryteriów określonych przez banki i przyporządkowanych do poszczególnych akcji promocyjnych, tj. po klient po przedstawieniu w banku dokumentów potwierdzających zakup określonych produktów lub usług jest uprawniony do zmniejszenia oprocentowania spłacanego zobowiązania, a co się z tym wiąże, płaci niższą miesięczną ratę. Zobaczmy zatem na co mogą liczyć klienci banków oferujących tzw. kredyty celowe:

• w banku Credit Agricole klient, który udokumentuje wydatki na kwotę wynoszącą co najmniej połowę przyznanego kredytu może liczyć na redukcję oprocentowania o 2 punkty procentowe
• także w Meritum Banku pożyczkobiorca, który w ciągu 2 miesięcy udokumentuje przeznaczenie co najmniej 50% kredytu netto na: wakacje, podróże, wyposażenie, remont mieszkania, zakup samochodu, sprzęt komputerowy, sprzęt RTV/AGD, ogród lub rolnictwo i wypełni formularz zgłoszeniowy, skorzysta z obniżenia oprocentowania 2 punkty procentowe• prowizja za udzielenie Pożyczki Ekspresowej Banku Pekao może wynieść 0%, a oprocentowanie może zostać obniżone jeżeli pożyczkobiorca posiada rachunek osobisty w tym banku, zasila go regularnie wpływami z tytułu uzyskiwanych dochodów, a wniosek o udzielenie pożyczki został złożony za pośrednictwem specjalnego formularza internetowego lub przez bankowość elektroniczną.

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy dla siebie

O czym należy pamiętać, żeby nie przedobrzyć…

Klienci już po zawarciu umowy pożyczki lub kredytu zapominają o tym, że w przypadku niektórych kredytów (np. przeznaczonych na święta czy ferie) mają szansę na mniejszą ratę. Jest to naprawdę możliwe! Wystarczy tylko w odpowiednim czasie – zazwyczaj nie dłuższym niż dwa miesiące – dostarczyć do banku dokumenty potwierdzające wykorzystanie środków z pożyczki a bank przy najbliższej racie skoryguje warunki spłaty! Warto zatem rozglądać się za przedświątecznymi okazjami lub propozycjami last minute, gdyż wskutek najniższej ceny kredytu gotówkowego w tej dekadzie, pożyczki są zarówno szeroko dostępne, ale też co warte podkreślenia, bardzo tanie. Spieszmy się więc, bo ten stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie. Pamiętajmy o tym, że oferty bankowych kredytów celowych są najczęściej akcjami promocyjnymi i obowiązują przez ograniczony czas …