Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przeciwko poprawkom Prawa i Sprawiedliwości do ustawy o pomocy frankowiczom. Politycy PiS chcą, aby możliwość przewalutowania kredytu mieli wszyscy zadłużeni w walutach obcych. O ostatecznym kształcie przepisów posłowie zdecydują w trzecim czytaniu.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że pomoc zadłużonym jest dobrym pomysłem, ale powinna być udzielana tylko najbardziej potrzebującym. Podkreśla, że we frankach zadłużały się osoby w różnej sytuacji finansowej. Niektóre są dobrze sytuowane i wsparcia nie potrzebują.

Ekonomistka dodaje, że pomoc powinna trafić nie tylko do frankowiczów, ale też do spłacających kredyty w innych walutach obcych i w złotych.

Posłowie Platformy Obywatelskiej chcą umożliwić dobrowolne przewalutowanie na złotówki kredytów zaciągniętych w walutach obcych, najczęściej we frankach szwajcarskich. W pierwszej kolejności z takiego rozwiązania mogliby skorzystać ci zadłużeni, których zobowiązanie przekracza wartość mieszkania czy domu.