statystyki

Rejestr kont bankowych ułatwi znalezienie spadku

autor: Patryk Słowik31.10.2015, 14:30
konto bankowe-euro-waluty-finanse

Szacuje się, że skala problemu jest bardzo znacząca. Zgodnie z wyliczeniami na tzw. uśpionych rachunkach znajduje się nawet do 15 mld zł.źródło: ShutterStock

Już od 1 lipca 2016 roku spadkobiercy uzyskają łatwiejszy dostęp do informacji o pieniądzach zmarłych pozostawionych w bankach. Obecnie często mają problem z ustaleniem, czy i w jakim banku zmarły posiadał środki finansowe.

Do tego wniosku doszedł także ustawodawca. Jak wskazywał, uzasadniając potrzebę uchwalenia nowych przepisów, obecnie wobec braku stosownych regulacji ustawowych, polityka poszczególnych instytucji rynku depozytowego utrudnia, a niekiedy wręcz uniemożliwia uzyskanie przez spadkobiercę lub zapisobiercę środków pieniężnych zgromadzonych przez spadkodawcę na rachunku bankowym lub rachunku w SKOK. Ponadto banki i SKOK nie mają skutecznego narzędzia pozwalającego uzyskiwać informację o śmierci posiadacza rachunku, co w połączeniu z faktem, że spadkobiercy mogą nie wiedzieć o istnieniu konta, skutkuje powstaniem grupy rachunków, z których środki nie znajdują się w dyspozycji uprawnionych, ale wyłącznie banków lub SKOK.

Szacuje się, że skala problemu jest bardzo znacząca. Zgodnie z wyliczeniami na tzw. uśpionych rachunkach znajduje się nawet do 15 mld zł.

Parlament przyjął więc ustawę poprawiającą sytuację spadkobierców. Jej esencją jest określenie, że bank przy zawieraniu umowy rachunku zobowiązany jest poinformować w zrozumiały dla posiadacza rachunku sposób o możliwości wydania przez niego dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. Kiedy bank otrzyma informację o zgonie posiadacza rachunku, który wydał dyspozycję wkładem na wypadek śmierci, będzie obowiązany niezwłocznie zawiadomić wskazane osoby o możliwości wypłaty określonej kwoty. W praktyce więc, jeśli tylko osoba zakładająca rachunek zechce wskazać swoich bliskich jako osoby kontaktowe dla banku w razie śmierci, spadkobiercy bez trudu dowiedzą się o zgromadzonych aktywach.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane