Pomoc dla frankowiczów to czysty populizm w wersji dla zamożnych

autor: Krzysztof Kalicki19.08.2015, 07:41; Aktualizacja: 19.08.2015, 08:34

Patrzę z dużą bezradnością na to, co dzieje się w Polsce w odniesieniu do tematu kredytów we frankach szwajcarskich. Przyznam, że nie rozumiem, jak można dopuścić do tego, aby na szali walki o głosy wyborcze postawić ważne pryncypia konstytucyjne regulujące zasady państwa prawnego w dziedzinie gospodarki rynkowej – wolności gospodarczej, obowiązywania umów, niedziałania prawa wstecz, a także narazić reputację kraju.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (41)

 • ABZ(2015-08-19 09:11) Zgłoś naruszenie 00

  Chciałoby się powiedzieć, że Krzysztof Kalicki powiedział co wiedział ale... to przecież typowy bełkot bankowy. Do wora z takimi naganiaczami banksterskimi. Tak totalnego bełkotu nie czytałem nawet u Pietraszkiewicza z Związku Banków (nie)Polskich. Szkoda czasu na tego płaza

  Odpowiedz
 • pop(2015-08-19 13:56) Zgłoś naruszenie 00

  baju, baju naciągane scenariusze, naganianie ludzi na ludzi.
  Banki powinni odpowiedziec za to oszustwo i to wszystko. W innych krajach UE rozwiązano ten problem, a u nas jak zwykle banki na górze

  Odpowiedz
 • Jarek(2015-08-19 13:00) Zgłoś naruszenie 00

  A czy uczciwe i zgodne z prawem jest odpowiadać za kredyt hipoteczny całym swoim majątkiem do 4 pokolenia, czy powinno sie odpowiadać tylko nieruchomością na którą ten kredyt był zaciągnięty?

  Odpowiedz
 • wyborca(2015-08-19 13:06) Zgłoś naruszenie 00

  Cały artykuł roi się od kłamstw i demagogii - ale czegóż spodziewać się po prezesie banku ?
  Otóż pozbawianie banków zysków jest moralnie sprawiedliwe, jeśli te zyski zostały osiągnięte w sposób niezgodny z prawem (sądy w kolejnych krajach w Europie uznają tzw. kredyty frankowe za nieważne, czyli niezgodne z prawem) i z intencją od samego początku oszukania klientów. Tak w ogóle moralnie sprawiedliwe jest zabieranie wszystkich tego typu zysków i wsadzanie oszustów do więzienia - co mam nadzieje wkrótce w Polsce nastąpi

  Odpowiedz
 • Kacha(2015-08-19 13:24) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo przepraszam, ale to co tu czytam w tym artykule to nic innego jak lobby bankowe.
  Jestem Frankowiczem z 2008 roku, w trzech bankach nie miałam rzekomo zdolności na kredyt złotowy natomiast na franki i jeny wszędzie. Dodatkowo zapewniano mnie że różnice kursowe to maksymalnie 20% wachania a poza tym że w 2012 to już będziemy w walucie euro. Pan premier Tusk opowiadał o zielonej wyspie.Chciałam poprawić byt mojej rodziny. To wszystko były kłamstwa , nikt mi nie przedstawił jakiejkolwiek symulacji i wrostu mojego zobowiazania, nigdy nie podpisałam takiej oferty. Od 2008 roku frank tylko drożeje a moje zobowiazanie rośnie wraz z frankiem. Jak można mówic ospekujacji gdy kupuje sie dom nad głowy rodziny ! Dziś widzę jak ten proceder działał.
  O nas bankowcy mówili że przychodzilismy do ubojni , opowiadaja o tym w mediach. Trzeba być ślepym żeby te umowy czytać jako uczciwe ! Proszę nie obrażac mnie i innych bo do kasyna i providenta nie poszłam. Poszłam do banku po sfinansowanie mojego snu o godnym życiu i zostałam wkręcona w mechanizm toksycznego instrumentu finansowego. Dziś mam juz zadyszke finansową w 2008 frank był za 2 zł, dzi to 3,90. To czym mam sie podzielic z Bankiem może mi autor tego artykułu odpowiedzieć. To jest skandal !!!

  Odpowiedz
 • obywatelRP(2015-08-19 13:24) Zgłoś naruszenie 00

  lobby bankowe ruszyło!! ale nic, czekajmy na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. wtedy to banki będą chciały się dogadać i zwrócą nielegalnie zabrane środki!

  Odpowiedz
 • Frania(2015-08-19 13:32) Zgłoś naruszenie 00

  Nie mogę tego już czytać ,słuchać ,bronią się jak mogą złodzieje,lichwiarze ..i tak dojdziemy prawdy ,zwyciężymy !!!

  Odpowiedz
 • endera(2015-08-19 13:41) Zgłoś naruszenie 00

  "wymuszają transfer majątku od jednej grupy inwestorów (akcjonariuszy banków) do drugiej (w tym wypadku do nieruchomości kredytobiorców we frankach" - tłumaczę - nie wymuszają transferu majątku tylko zwrotu nienależnie pobranych kwot z tytułu abuzywnych klauzul widniejących w umowach kredytowych.

  Odpowiedz
 • muniek_stuniek(2015-08-19 13:52) Zgłoś naruszenie 00

  szanowna redakcjo, i wy się nazywacie gazetą prawną?
  że pozwolę zacytować przedmówcę bardzo rzeczowym komentarzem:
  "18: huntsman z IP: 83.28.189.* (2015-08-19 12:37)

  Dla lepszego zrozumienia artykułu warto byłoby dodać, że p. Krzysztof Kalicki jest prezesem Deutsche Bank Polska SA, czyli banku który należał do grupy małych agresywnych banków sprzedających przed 2009 rokiem prawie wyłącznie kredyty we franku (90% sprzedaży).

  Nie dziwi zatem niechęć do rozwiązań dla oszukanych kredytobiorców.

  Warto przypomnieć, że Deutsche Bank AG, który jest 100% właścicielem Deutsche Bank Polska, został ukarany w tym roku 2,5 mld dolarów za manipulowanie Liborem, a nadal toczy się wobec niego postępowanie w sprawie manipulacji kursami walut.
  To ten sam bank, który jest oskarżany o pranie brudnych pieniędzy z Rosji i łamanie sankcji wobec Rosji. To również bank, który został ukarany za oszustwa w sprawie kredytów hipotecznych i MBS w Stanach Zjednoczonych. Manipulowanie cenami złota, srebra, wyłudzanie podatku VAT przy sprzedaży pakietów emisji CO2 i inne.

  Zaiste, trudno znaleźć lepszego przedstawiciela obrońców moralności i poszanowania prawa.
  Brawo Gzaeta Prawna !"

  Odpowiedz
 • gola(2015-08-19 14:09) Zgłoś naruszenie 00

  muniek_stuniek popieram co napisałeś w 100% . To nie jest gazeta prawna tylko tuba bankowa

  Odpowiedz
 • Le.(2015-08-19 12:50) Zgłoś naruszenie 00

  im szybciej amputujemy tego lichwiarskiego raka, tym lepiej dla wszystkich.
  oczywiście rak próbuje nam wmówić ustami takich śmiesznych gości jak ten powyżej, że jest potrzebny i że bez niego nastąpi armagedon, stracą niewinni, wszystko się załamie itd.

  Odpowiedz
 • OJOJOJ(2015-08-19 14:25) Zgłoś naruszenie 00

  ŻENADA. W gazecie prawnej taki szmelc ? litości. Ani słowa o wyrokach w całej europie ? o klauzulach nielegalnych ? o premiach za wciskanie "frankowych" kredytów ? o zarabianiu na nieistniejących transakcjach ? Może wspomnisz człowieku bez sumienia i honoru o tym, że zarząd twego banku w Niemczech i Rosj zostął aresztowany za przekręty ? Tak się ząłatwia sprawy ze złodziejami.

  Odpowiedz
 • and2(2015-08-19 14:36) Zgłoś naruszenie 00

  Ten pan powinie wypowiadać się co najwyżej o swoim zdrowiu, tak tendencyjnego i głupiego wywodu dawno nie czytałem. Kto spekulował ,kiedy. Przykład węgierski wskazuje ,że banki ani nie piskają ,ani nie domagają się dodatkowych przywilejów. Prawo chyba powinno dotyczyć wszystkich, jeżeli banki stosowały praktyki niedozwolone ,to dlaczego kredytobiorcy mają obecnie za to płacić. Panu Kalickiemu proponuję zdjąc klapy z oczek ,a jeżeli to nie pomoże to douczyć się.

  Odpowiedz
 • Barga(2015-08-19 14:45) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wierze.. Jak mozna byc takim tępym jak Pan Kalicki? O jakiej "pomocy" on tu pisze? Jesli ta Ustawa (kiepska zreszta) wejdzie w życie to klienci, którzy rzekomo spekulowali stracą nadpłaty oraz 10% różnicy w wartości kredytu z dnia przewalutowania. Czyli i tak sa w plecy w stosunku do złotówkowych. Sprawiedliwe? A kwota rzekomych "strat" skąd sie wzięła? Kto to wyliczył i jak bo Banki franków nie miały i nie wypłacały. Co chcą przewalutowywać wiec i na czym tracić?

  Odpowiedz
 • FALA(2015-08-19 15:47) Zgłoś naruszenie 00

  67 posłów ma kredyty we franku, rządzący też, to dla siebie chcą wyrwać publiczne pieniądze! Ustawa frankowa niezgodna z konstytucją! REFERENDUM!

  Odpowiedz
 • Zoja(2015-08-19 15:59) Zgłoś naruszenie 00

  Jak wbijano Azję na pal to najpierw było hihihi a potem łał. To samo z kredyciarzami frankowymi.

  Odpowiedz
 • A ty całuj mnie ...(2015-08-19 16:36) Zgłoś naruszenie 00

  Bez obelg, ale autor niech sam zgadnie co o tym sadze. Absolutny brak wiedzy i znajomosci tematyki,, brak rzetelności i podstaw sztuki dziennikarskiej

  Odpowiedz
 • Katarzyna(2015-08-19 19:13) Zgłoś naruszenie 00

  Ten tekst to populizm w najczystszej postacipopulizm bankowy. Taki stek klamstw i mydlenia oczu dobrem Polski, ze trudno uwierzyc. Jednak pewna jestem, ze to niedlugo sie skonczy. Zapadaja wyroki sadowe w Polsce i nie tylko w Polsce. Lobby bankowe jest bardzo silne, co widac po tym artykule, ale inteligencja Polakow silniejsza. Im wiecej takich artykulow i reakcji na nie, tym lepiej. Cisza nic by nie zdzialala. Dziekuje, panie Kalicki. Czek na dalszw bicie bankowej piany, robi Pan duzo dobrego w sprae nielegalnych kredytow indeksowanych do walut obcych.

  Odpowiedz
 • księgowy(2015-08-21 17:31) Zgłoś naruszenie 00

  Na Węgrzech wzięli się za następne kredyty konsumenckie opcyjnie, a nie tylko na kredyty hipoteczne. Zobaczymy, co TUE we wrześniu orzeknie i jaka będzie wtedy mina banków. Banki i tak przeforsowały, że mówi się nie o kredytach hipotecznych w PLN i tylko indeksowanych do CHF, lecz o kredytach farnkowych. Jakoś nikt wyliczeń "specjalistów bankowych" łącznie z tymi od nadzoru bankowego nie przedstawił. Jestem specjalistą od księgowości i coś na ten temat wiem. Wykazywało się wyniki super dodatnie z przedstawiania dodatnich naliczonych księgowo różnic kursowych, więc i premie, jak również dywidendy szły w miliony. Teraz owszem, trzeba by było naliczone różnice kursowe zaliczyć w koszty, więc o premii trzeba by było tylko pomarzyć. Natomiast co do strat budżetowych, to pic na wodę, gdyż banki płacą podatek od różnic kursowych zrealizowanych. Ponadto, kredytobiorca i tak zaniesie zaoszczędzone złotówki do sklepu, gdzie zapłaci podatek VAT, sklepy zapłacą podatek dochodowy, a jeżeli wyda na paliwo, samochód czy alkohol, to jeszcze zapłaci akcyzę i to nie małą.

  Odpowiedz
 • chudy(2015-08-19 12:53) Zgłoś naruszenie 00

  Złodzieje jakich mało! Niebawem wszyscy wyjadą z tego banksterskiego kraju!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane