Sejm w czwartek poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej wakacji kredytowych i zwiększenia o 1,4 mld zł środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Przepisy wydłużają też do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom przewiduje wsparcie dla osób spłacających kredyty hipoteczne w związku ze wzrostem stóp procentowych. Wydłuża też z 31 lipca do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych.

Posłowie przyjęli większość poprawek izby wyższej, w dużej mierze o charakterze redakcyjnym i uściślającym. Najważniejsza z popartych przez Sejm senackich poprawek precyzuje, że wakacje kredytowe obejmą wszystkie umowy o kredyt hipoteczny zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, spełniające wymogi ustawy o kredycie hipotecznym, także te, które zostały zawarte przed wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym w 2017 r.

Ustawa daje osobom spłacającym kredyt na mieszkanie możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. Będą one mogły wnosić o cztery miesiące zawieszenia spłaty kredyty bez żadnych kosztów w tym roku oraz o kolejne cztery w roku przyszłym.

Środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach, zostaną zwiększone. Zgodnie z ustawą banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

W nowych przepisach znalazły się również regulacje wymuszające na bankach odejście od WIBOR. Zamiennik wskaźnika i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem.

Do ustawy zostały ponadto wprowadzone zapisy wydłużające działanie tarcz antyinflacyjnych z 31 lipca do 31 października br. W ramach tych tarcz stosowana jest niższa stawka VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka VAT na gaz wynosi 0 proc. Do 0 proc. jest obniżony VAT na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy.

Ustawa zawiera także przepisy dostosowujące polskie prawo do rozwiązań UE dotyczących działalności platform crowdfundingowych, tj. takich, które służą finansowaniu społecznościowemu dla przedsięwzięć gospodarczych. Działalność platform crowdfundingowych zostanie uregulowana, a nadzór nad nimi obejmie Komisja Nadzoru Finansowego.

Dzięki nowym przepisom mają zyskać małe i średnie przedsiębiorstwa, w szczególności start-upy. Podniesione zostaną dla nich limity, które pozwolą pozyskiwać im większy kapitał, np. na inwestycje.

Teraz ustawa zostanie przesłana do podpisu prezydenta.

Fogiel: Czy prezydent miałby rozważać wysłanie jej do TK

"To zawsze jest decyzja pana prezydenta i on zawsze podkreśla, że przed podpisaniem analizuje ustawy. Liczę, że tutaj nasze stanowiska są bliskie" - mówił rzecznik PiS, pytany w Wirtualnej Polsce, czy jest pewny, że Duda podpisze tę ustawę.

Wirtualna Polska zwróciła uwagę, że ostatnio prezydent wskazał, iż wakacje kredytowe powinny przysługiwać wszystkim tym, którzy są w trudnej sytuacji, co można rozumieć jak zapowiedź odesłania ustawy do TK. Fogiel przyznał, że w formule przyjętej przez parlament wakacje kredytowe są dostępne "dla każdego kredytobiorcy, który ma kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych". "Ci w najtrudniejszej sytuacji mają dodatkową pomoc w postaci możliwości skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców" - przypomniał. Sprecyzował, że chodzi tu o osoby, "dla których koszt kredytu przekraczałby 50 proc. dochodu gospodarstwa domowego".

"Oczywiście zdanie pana prezydenta, w momencie kiedy ustawa jest już u niego na biurku, jest najważniejsze. Jednak liczę przede wszystkim na to, że te przepisy wejdą szybko w życie, żeby ulżyć wielu osobom" - podkreślił rzecznik PiS.

"Dobry kompromis poznaje się po tym, że jego wszyscy uczestnicy są trochę niezadowoleni" - dodał Fogiel. Dopytywany, czy ma wrażenie, że ten kompromis został osiągnięty, odpowiedział: "Na pewno został (kompromis osiągnięty) na etapie parlamentarnym".

"Jednego jestem pewien, że zarówno prezydent, jak i Zjednoczona Prawica, a przecież wywodzimy się z tego samego środowiska, chcą ulżyć tym, którzy mają problemy ze spłatą kredytów; to jest rzecz pewna" - podkreślił.

(PAP)

autor: Marek Siudaj