Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała zestawienie zasadniczych różnic pomiędzy odwróconym kredytem hipotecznym a rentą hipoteczną. Temat odwróconej hipoteki staję się coraz bardziej popularny, od momentu kiedy UOKiK opublikował raport na temat instytucji finansowych oferujących swoje produkty dla seniorów. Część firm stosowała niedozwolone klauzule. Sprawdź, czym różnią się od siebie te dwa produkty finansowe.

Na podstawie opublikowanego w październiku raportu UOKiK, renta dożywotnia to produkt charakteryzujące się niewielką ochroną dla seniorów. Okazuje się, że można stracić mieszkanie i nie dostać świadczenia. 5 na 7 firm stosowało niedozwolone klauzule w umowach z seniorami – poinformował w raporcie UOKiK. Jednym z głównych zarzutów było zawarcie w umowach klauzuli o ograniczaniu możliwości zamieszkiwania w nieruchomości wraz z konsumentem najbliższych członków jego rodziny. Warto więc prześledzić najważniejsze różnice pomiędzy renta hipoteczną proponowana przez różne fundusze, a bankowym produktem jakim będzie odwrócona hipoteka.

Różnice pomiędzy rentą dożywotnią a odwróconym kredytem hipotecznym Źródło: KNF / Inne

Oto główne różnice pomiędzy odwrócona hipoteką, a rentą hipoteczną:

Reklama

Projekt odwróconej hipoteki jest przygotowywany przez Ministerstwo Gospodarki, natomiast projekt renty hipotecznej przez Ministerstwo Finansów. Oto główne założenia projektów: