statystyki

Zaklinanie rzeczywistości, czyli o roszczeniu zapłaty za korzystanie z kapitału [POLEMIKA]

autor: Anna Wolna-Sroka*24.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 24.02.2020, 08:24
Nie można również zapominać, iż w przypadku prawomocnego unieważnienia umowy kredytu konsument może wystąpić do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej i wolno mu zaciągnąć inny kredyt na spłatę pozostałej do zwrotu kwoty wypłaconego kredytu.

Nie można również zapominać, iż w przypadku prawomocnego unieważnienia umowy kredytu konsument może wystąpić do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej i wolno mu zaciągnąć inny kredyt na spłatę pozostałej do zwrotu kwoty wypłaconego kredytu.źródło: ShutterStock

W opublikowanej niedawno na łamach DGP opinii pt. „Roszczenie banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nie jest wykluczone” (DGP 3/2020) jej autor Paweł Litwiński postawił tezę, że negatywnym skutkiem unieważnienia umowy kredytu jest powstanie roszczenia banku wobec kredytobiorcy o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału za okres od dnia uruchomienia kredytu do dnia wydania prawomocnego wyroku orzekającego unieważnienie umowy.

O czywiście zgodnie z art. 45 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej każdy ma prawo do sprawiedliwego procesu, a zatem nie można zabronić bankom występowania z tego typu roszczeniami, ponieważ stanowiłoby to ograniczenie drogi sądowej. Pytanie jednak, czy takie roszczenie może być uznane za zasadne.

P o pierwsze TSUE w sprawie Kasler (C-26/13), na który to wyrok zresztą powołuje się autor tekstu, wskazał, że „unieważnienie wywiera co do zasady takie same następstwa jak postawienie pozostałej do spłaty kwoty kredytu w stan natychmiastowej wymagalności”. Nie ma tutaj jakiejkolwiek wzmianki o „wynagrodzeniu dla banku za korzystanie z kapitału”. Na marginesie, mówiąc o samym postawieniu kredytu w stan natychmiastowej wykonalności, pamiętać należy, że aby bank mógł uzyskać zwrot wypłaconej kwoty, musi pozwać kredytobiorcę i dopiero na podstawie tak uzyskanego wyroku może faktycznie wyegzekwować swoje roszczenie. Sąd może jednak w takim procesie rozłożyć świadczenie na raty na podstawie art. 320 kodeksu postępowania cywilnego.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane