Kim jest przeciętny pożyczkobiorca instytucji finansowych, pozabankowych? Istnieje segmentacja klientów ze względu na pochodzenie, płeć, ale i na wiek. W przeważającej liczbie to osoby raczej z mniejszego miasta, rzadziej mężczyźni. A jeśli już, to w wieku około 30 lat – tak wynika z badań serwisu szybkagotowka.pl.

Częściej pożyczają kobiety, a ich wiek znacznie zbliżył się do płci przeciwnej. Jeszcze niedawno wahał się w granicach od 35 do 44 lat. Na takie zobowiązania finansowe decyduje się już 56, 9 proc. beneficjentek, z kolei odsetek mężczyzn korzystających z szybkich pożyczek wynosi 43,1 proc. Pożyczkobiorczyni to nie mają jeszcze męża, pracują na pełen etat a o pożyczki ubiegają się za pomocą urządzenia mobilnego.

Z badań profilowych klientów portalu wynika, że największą grupę wiekową tworzą osoby w wieku 25-34 lata. To aż 39 proc. wszystkich zobowiązanych. Równie liczną grupę kształtują też osoby w wieku od 35-44 lata (35 proc.). Poza tym, w całej branży pożyczkowej zaobserwowano tendencję, że im osoba jest starsza (po przekroczeniu granicy 44 lat), tym rzadziej korzysta z usług instytucji pozabankowych.

Liczba klientów szybkagotowka.pl w wieku od 45 do 54 lat wynosi 10 proc., a już od 55 i wyżej waha się między 5 a 3 proc. beneficjentów. Warto zauważyć, że jeśli przedstawiciele tej ostatniej grupy (zwłaszcza emeryci) zdecydują się już na zobowiązanie, to spłacają je rzetelnie, w ustalonym w umowie terminie.

Dzieje się tak m.in. dlatego, że emeryci pożyczają pieniądze tylko w nagłych wypadkach, po dokładnej analizie własnych potrzeb i możliwości finansowych. Oprócz tego osoby te posiadają stałe dochody.

Warto zauważyć, że po szybką pożyczkę sięgają również młodzi, w wieku 18-24 lat (to 8 proc. badanych). Młode osoby rzadko ubiegają się o dodatkowy zastrzyk gotówki. Jeśli decydują się na wniosek o kredyt np. na studia, wynajem mieszkania, często dostają decyzję odmowną. Młodzi nie posiadają jeszcze źródeł stabilnego dochodu i dlatego też często mają problemy ze spłatą w terminie – czy w ogóle ze spłatą zobowiązania w całości. Dla banków taki klient jest niewiarygodny. Ze spłatą nie mają za to problemów dzisiejsze młode kobiety. Te są coraz bardziej niezależne, więc łatwo realizują własne plany i bardzo skrupulatnie traktują spłatę zobowiązania.

Co zrobić, gdy bank nie uzna klienta za wiarygodnego dłużnika? Ostatecznie z pomocą może przyjść instytucja pozabankowa. Pozyskanie gotówki poza bankiem jest szybsze i łatwiejsze niż w banku. W celu złożenia wniosku o udzielenie pożyczki, klienci najczęściej korzystają z komórek (to 62 proc. beneficjentów). Pozostałe 35 proc. używa też komputerów. Z kolei najmniej osób 2,2 używa do tego celu tabletów.

Z badań wynika, że pochodzenie też ma wpływ na ilość zobowiązań pożyczkowych w kraju. Np. większość klientów szybkagotówka.pl (41,8 proc.) zamieszkuje województwo mazowieckie. Ale do grona aktywnych klientów można również zaliczyć osoby zamieszkujące województwa: śląskie (11,8 proc.), dolnośląskie (9,4 proc.) oraz małopolskie (8 proc.). Natomiast najmniejszą popularnością usługi platformy cieszą się w województwach: lubuskim (0,9 proc. ), świętokrzyskim (0,8 proc.) oraz opolskim (0,6 proc.).
A ile szybko pożycza przeciętny Polak? Przeciętne kwoty portali gotówkowych nie są wysokie i brane na krótki okres spłaty „na dowód”. Ponad połowa pozabankowych pożyczkobiorców pożycza jako minimum 600 PLN.

Blisko 20 procent, decyduje się na pożyczkę w wysokości 900 złotych. Najczęściej pobierane są małe kwoty - od 200 do 300 zł. Odpowiednio, 15 procent i 8 procent, pożyczkobiorców, decyduje się na taką małą pożyczkę. Małe kwoty wracają do firm pozabankowych często w ciągu 30 dni. Co ciekawe największe długi powstają poprzez niespłacone w terminie alimenty. Na takie zobowiązania poza kwotami na wycieczki, domowe sprawunki również pobierane są szybkie pożyczki.