statystyki

Jak wyczyścić dane w Biurze Informacji Kredytowej

autor: Dr Jacek Murzydło, Magdalena Piotrowska15.12.2018, 07:00
pieniądze, kasa, banknoty, finanse

Przepisy prawa bankowego w sposób szczególny określają zasady przetwarzania danych osób fizycznych objętych tajemnicą bankową.źródło: ShutterStock

Można to zrobić tylko w określonych przypadkach, a powinni o tym pamiętać zwłaszcza przedsiębiorcy-osoby fizyczne. Ich uprawnienia są większe niż przedsiębiorców-osób prawnych.

O Biurze Informacji Kredytowej SA mało który przedsiębiorca nie słyszał. Wielu z nich zresztą także w BIK figuruje. BIK bowiem, jak sam podaje na swojej stronie internetowej www.bik.pl, jest głównym źródłem informacji kredytowej i gospodarczej w Polsce, gromadzącym i udostępniającym dane o tym, jak uczestnicy rynku ‒ osoby fizyczne oraz podmioty gospodarcze ‒ realizują swoje zobowiązania kredytowe i finansowe. Jeśli np. przedsiębiorca zaciągnął kredyt, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że historia spłaty przez niego rat kredytowych znajdzie odwzorowanie na stronach BIK.

Czy taka praktyka jest pozytywna? W przeważającej części przypadków jak najbardziej. Nie tylko można bowiem zbudować w taki sposób swoją wiarygodność kredytową (regularnie spłacając raty własnych zobowiązań), lecz także sprawdzić, czy nasz potencjalny lub obecny kontrahent rzetelnie reguluje swoje zobowiązania wobec innych podmiotów. W konsekwencji wpis w BIK wpływa m.in. na zdolność zaciągania kolejnych kredytów przez przedsiębiorców, decydując niejednokrotnie o ich przetrwaniu na rynku. Stanowi też źródło informacji dla potencjalnych kontrahentów.

Nie dziwi więc, że wielu przedsiębiorców chce usunąć negatywne wpisy z bazy BIK. Operacja taka jest możliwa, ale jedynie w niektórych, ściśle określonych przypadkach. Decydują o tym w szczególności przepisy prawa bankowego.

Kiedy prawo pozwala usunąć wpis

Usunięcie lub zmiana wpisu w bazie BIK nie jest sprawą prostą. Przedsiębiorca-osoba fizyczna standardowo może domagać się tego w przypadku:

1) błędnego wpisu w bazie BIK; [przykład 1]

2) odwołania zgody na przetwarzanie danych po już spłaconym zobowiązaniu,


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • zgryźliwy(2018-12-15 15:47) Zgłoś naruszenie 70

  jak widać w tym chorym kraju jest bardzo łatwo trafić do tego rejestru/tak na nawiasie nie wiadomo kto go nadzoruje / ale niesamowicie trudno jest sprostować dane na swój temat. Ot jak widać dzikie państwo ta polska,coś pomiedzy czadem a nigerią

  Odpowiedz
 • Ja (2018-12-15 19:53) Zgłoś naruszenie 40

  Nik jak i firmy windykacyjne powinny być nadzorowane przez odpowiednie instytucje. Na dzisiejszej chwile robią co chcą i jak chcą i tylko czekaj na kassse od normalny ciężko pracujących ludzi. Chanba i wstyd !

  Odpowiedz
 • Ja (2018-12-15 19:54) Zgłoś naruszenie 22

  BIK jak i firmy windykacyjne powinny być nadzorowane przez odpowiednie instytucje. Na dzisiejszej chwile robią co chcą i jak chcą i tylko czekaj na kassse od normalny ciężko pracujących ludzi. Chanba i wstyd !

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-12-16 10:30) Zgłoś naruszenie 10

  Nie wyczyszczać . Niech się mafia udławi tymi swoimi "danymi" . I niech się cieszy , jak murzyn blaszką . Poza tym , to mamy jeszcze jeden kwit na smRODO , bo to BIK-i i inne ścierwojady mają udowodnić , że obracają danymi obywateli za ich zgodą .

  Odpowiedz
 • 36(2018-12-15 19:53) Zgłoś naruszenie 10

  SKoda komentować !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane