statystyki

Jak wyczyścić dane w Biurze Informacji Kredytowej

autor: Dr Jacek Murzydło, Magdalena Piotrowska15.12.2018, 07:00
pieniądze, kasa, banknoty, finanse

Przepisy prawa bankowego w sposób szczególny określają zasady przetwarzania danych osób fizycznych objętych tajemnicą bankową.źródło: ShutterStock

Można to zrobić tylko w określonych przypadkach, a powinni o tym pamiętać zwłaszcza przedsiębiorcy-osoby fizyczne. Ich uprawnienia są większe niż przedsiębiorców-osób prawnych.

O Biurze Informacji Kredytowej SA mało który przedsiębiorca nie słyszał. Wielu z nich zresztą także w BIK figuruje. BIK bowiem, jak sam podaje na swojej stronie internetowej www.bik.pl, jest głównym źródłem informacji kredytowej i gospodarczej w Polsce, gromadzącym i udostępniającym dane o tym, jak uczestnicy rynku ‒ osoby fizyczne oraz podmioty gospodarcze ‒ realizują swoje zobowiązania kredytowe i finansowe. Jeśli np. przedsiębiorca zaciągnął kredyt, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że historia spłaty przez niego rat kredytowych znajdzie odwzorowanie na stronach BIK.

Czy taka praktyka jest pozytywna? W przeważającej części przypadków jak najbardziej. Nie tylko można bowiem zbudować w taki sposób swoją wiarygodność kredytową (regularnie spłacając raty własnych zobowiązań), lecz także sprawdzić, czy nasz potencjalny lub obecny kontrahent rzetelnie reguluje swoje zobowiązania wobec innych podmiotów. W konsekwencji wpis w BIK wpływa m.in. na zdolność zaciągania kolejnych kredytów przez przedsiębiorców, decydując niejednokrotnie o ich przetrwaniu na rynku. Stanowi też źródło informacji dla potencjalnych kontrahentów.

Nie dziwi więc, że wielu przedsiębiorców chce usunąć negatywne wpisy z bazy BIK. Operacja taka jest możliwa, ale jedynie w niektórych, ściśle określonych przypadkach. Decydują o tym w szczególności przepisy prawa bankowego.

Kiedy prawo pozwala usunąć wpis

Usunięcie lub zmiana wpisu w bazie BIK nie jest sprawą prostą. Przedsiębiorca-osoba fizyczna standardowo może domagać się tego w przypadku:

1) błędnego wpisu w bazie BIK; [przykład 1]

2) odwołania zgody na przetwarzanie danych po już spłaconym zobowiązaniu,


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • zgryźliwy(2018-12-15 15:47) Zgłoś naruszenie 70

  jak widać w tym chorym kraju jest bardzo łatwo trafić do tego rejestru/tak na nawiasie nie wiadomo kto go nadzoruje / ale niesamowicie trudno jest sprostować dane na swój temat. Ot jak widać dzikie państwo ta polska,coś pomiedzy czadem a nigerią

  Odpowiedz
 • Ja (2018-12-15 19:53) Zgłoś naruszenie 40

  Nik jak i firmy windykacyjne powinny być nadzorowane przez odpowiednie instytucje. Na dzisiejszej chwile robią co chcą i jak chcą i tylko czekaj na kassse od normalny ciężko pracujących ludzi. Chanba i wstyd !

  Odpowiedz
 • Ja (2018-12-15 19:54) Zgłoś naruszenie 22

  BIK jak i firmy windykacyjne powinny być nadzorowane przez odpowiednie instytucje. Na dzisiejszej chwile robią co chcą i jak chcą i tylko czekaj na kassse od normalny ciężko pracujących ludzi. Chanba i wstyd !

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-12-16 10:30) Zgłoś naruszenie 10

  Nie wyczyszczać . Niech się mafia udławi tymi swoimi "danymi" . I niech się cieszy , jak murzyn blaszką . Poza tym , to mamy jeszcze jeden kwit na smRODO , bo to BIK-i i inne ścierwojady mają udowodnić , że obracają danymi obywateli za ich zgodą .

  Odpowiedz
 • 36(2018-12-15 19:53) Zgłoś naruszenie 10

  SKoda komentować !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane