statystyki

Kredyty: Podaż nie nadąży za popytem

autor: Łukasz Wilkowicz04.01.2018, 07:37; Aktualizacja: 04.01.2018, 08:20
Część banków może nie mieć kapitału na wzrost portfela kredytowego.

Część banków może nie mieć kapitału na wzrost portfela kredytowego.źródło: ShutterStock

W tym roku o pożyczkę nie będzie łatwiej niż w 2017. Co nie znaczy, że akcja kredytowa się zatrzyma.

Na pozór na rynku kredytów w 2017 r. panował marazm. Danych za grudzień jeszcze nie ma, ale w listopadzie wartość portfela należności całego naszego sektora bankowego była tylko o 3,7 proc. większa niż rok wcześniej. Gdyby taki wynik utrzymał się miesiąc później, byłby najsłabszy od 2013 r. Główne źródło niskiej dynamiki to silny złoty, który zmniejsza wartość zobowiązań klientów denominowanych w walutach obcych. Gdyby wziąć pod uwagę wyłącznie portfel złotowy, okazuje się, że kredyty rosną w tempie zbliżonym do 10 proc., a niektóre kategorie – jak pożyczki dla przedsiębiorstw czy hipoteki dla gospodarstw domowych – nawet szybciej. W kredytach dla firm tak dobrych wyników nie było od niemal pięciu lat.

O wzroście świadczą również dane Narodowego Banku Polskiego. W pierwszych 11 miesiącach 2017 r. banki udzieliły ponad 240 mld zł nowych kredytów dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych (to dwie główne kategorie klientów, inne to np. samorządy), o 6,8 proc. więcej niż rok wcześniej. W przypadku hipotek dla klientów indywidualnych wzrost zbliżał się do 13 proc. W odniesieniu do pożyczek dla firm wyniósł 8 proc.

W rzeczywistości rynek kredytowy nie wyglądał więc źle. To dobra zapowiedź dla wyników tegorocznych, bo w 2018 r. zdaniem specjalistów tendencje powinny być podobne jak w minionych kwartałach. – Popyt na kredyty będzie się utrzymywał na podobnym poziomie jak w 2017 r. Należy spodziewać się niewielkiego przesunięcia punktu ciężkości: lekko może słabnąć dynamika popytu na kredyty konsumpcyjne, a z drugiej strony przyspieszy tempo wzrostu, jeśli chodzi o kredyty dla przedsiębiorstw – ocenia Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane