statystyki

Sasin o pomocy dla frankowiczów: Ustawa o zwrocie spreadów w lipcu [WYWIAD]

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki31.05.2017, 06:50; Aktualizacja: 31.05.2017, 06:54
Jacek Sasin, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych

Jacek Sasin, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznychźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Kuba Atys Agencja Gazeta

- Jeśli przewalutowanie na drodze pozaustawowej okaże się naprawdę skuteczne, to nie będzie powodu, by uchwalać to prawo - uważa Jacek Sasin, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Co z pomocą dla frankowiczów, czy załatwi ją Sejm, czy może będzie rozwiązanie pozaustawowe?

Szanse ma każdy projekt, który trafi do Sejmu. Pytanie tylko, w jakim jesteśmy miejscu i czasie. Na pewno mamy projekt prezydencki, który proponuje zwrot części spreadów nienależenie pobranych przez banki. Mam sygnał z Kancelarii Prezydenta, że do tego projektu zostaną zgłoszone poprawki. Chciałbym, byśmy ruszyli z konkretnymi pracami nad nim na najbliższym posiedzeniu Sejmu, tak by został do końca lipca przyjęty przez parlament. Natomiast nie widzę obecnie możliwości, by dwa projekty poselskie zostały przyjęte przez komisję, a potem parlament, ponieważ mamy zapowiedzi i wdrożone już działania Komitetu Stabilności Finansowej. Ich celem jest doprowadzenie do przewalutowania kredytów na drodze pozaustawowej. Z punktu widzenia państwa to lepsza opcja, gdyż wyklucza np. możliwość dochodzenia przez banki odszkodowań od Skarbu Państwa w przyszłości, np. z tytułu strat czy braku zysków.

Co z projektami poselskimi PO i Ruchu Kukiz’15?

Podkomisja zawiesiła prace nad nimi na miesiąc. Czekamy na odpowiedzi ze strony KNF i NBP dotyczące możliwych skutków tych ustaw oraz tego, jakie pierwsze efekty dają działania pozaustawowe (m.in. składane przez banki oferty dobrowolnego przewalutowania kredytów). Założono, że mają być one ocenione po roku. Te 12 miesięcy minie jesienią, ale podkomisja już dziś chciałaby wiedzieć, czy widać jakieś ich skutki. Moim zdaniem powinniśmy poczekać do jesieni z decyzją w sprawie tych projektów poselskich. Wtedy będziemy wiedzieli, czy droga pozaustawowa jest realna, czy nie.

Czyli nie jest pan za ich odrzuceniem?

Na tym etapie nie. Możemy na pewno zająć się szybko projektem spreadowym, bo dotyczy innego problemu. Ale z dwoma poselskimi poczekać na efekty wspomnianych działań.

Projekt prezydencki nie stoi w sprzeczności z dobrowolnym przewalutowaniem kredytów, takie wątpliwości zgłasza NBP?

Jest sporo wątpliwości. Zgłasza je nie tylko NBP, który podnosi kwestię kosztów tego projektu. Są także uwagi strony społecznej, czyli frankowiczów. Boją się, że jego uchwalanie będzie pretekstem dla sądów do oddalania spraw o przewalutowanie kredytów, bo uznają one problem za rozwiązany. Przekazywałem te obawy stronie prezydenckiej i są deklaracje, że w ramach poprawek zostaną zgłoszone wyraźne zapisy, że ustawa nie zajmuje się rozwiązaniem problemu przewalutowania kredytów.

Jakie jeszcze pomysły ma Kancelaria Prezydenta?


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • Ojojoj(2017-06-02 10:00) Zgłoś naruszenie 270

  Panie szanowny pośle Sasin, żarty pan sobie robisz? Jak panu sprzedadzą w autoryzowanym salonie samochód z ukrytymi świadomie usterkami, który wogóle nie powinien być dopuszczony do sprzedaży to będziesz się pan domagał zwrotu za tapicerkę czy anulowania transakcji i pociągnięcia do odpowiedzialności urzędu, który dopóścił bubla do obrotu???

  Odpowiedz
 • ja(2017-06-02 15:35) Zgłoś naruszenie 190

  Prawda jest taka że nawet ustawa PO 50/50 jest 100 razy lepsza od projekty zwrotu cześci spreadów ....nie wiem dlaczego tylko części (tak na marginesie) a nie calości ......daliście .....d ..po całości wygraliście wybory dzięki determinacji zniewolonej przez banki części społeczeństwa ...dzięki nim macie większość i prezydenta .....obiecaliście publicznie zrobienie porządku z bankami w tej kwestii i pokazaliście wszystkim środkowy palec ......to jest po prostu strzał w kolano panie pośle .... to jest nie do odrobienia wizerunkowo ...i się o tym przekonanicie już niedługo pozdrawiam

  Odpowiedz
 • t.(2017-06-01 18:19) Zgłoś naruszenie 190

  Sasin wytrzeźwiej!!!

  Odpowiedz
 • obatel(2017-06-01 23:55) Zgłoś naruszenie 140

  Przecież to jakieś idiotyzmy i ********** o niczym na czas. Widać, że ta ekipa chroni tyłki bandyterce z banków gdzie większość to albo TW albo chłopaki z własnej ferajny.

  Odpowiedz
 • misiek(2017-05-31 11:53) Zgłoś naruszenie 120

  Jakie jeszcze pomysły ma Kancelaria Prezydenta?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • CHFRANKOWIEC.PL(2017-06-03 12:33) Zgłoś naruszenie 100

  Przekręt bankowy metodą „na franka szwajcarskiego” jest faktycznie dość prostym oszustwem polegającym na zapisie w umowie o kredycie we Franku, a w rzeczywistości jest kredytem wypłaconych klientom banków złotówkach. Skomplikowane jest stosowane przez banki i ich popleczników tłumaczenie opinii publicznej , że banki udzieliły kredytów we frankach, gdzie było odwrotnie, czyli że banki nie okradły 850 tysięcy polskich rodzin. Rozwiązanie jest proste ( WG PROJ.USTAWY DRUK 729) :  NIECH BANKI WYPŁĄCĄ NAM FRANKI, A MY ODDAJMY IM FAKTYCZNIE WYPŁACONE NAM ZŁOTÓWKI.  FRANKI POWINNY BYĆ WYPŁACANE Z ODSETKAMI USTAWOWYMI OD DNIA PODPISANIA UMOWY.  JEŻELI BANKI TWIERDZĄ ,ŻE UMOWY KREDYTOWE BYŁY UCZCIWE TO POZOSTAWMY W UMOWACH RESZTĘ ZAPISÓW.  SĄDY POWINNY W POSTĘPOWANIACH UPROSZCZONYCH JEDNODNIOWYCH WYDAWAĆ TAKIE WYROKI – NAKAZY WYPŁATY. Cała reszta to zwykła ściema bankowa i polityczne wykorzystywanie naiwności polaków. Nie dziwi nawet fakt, że banki potrafiły zaangażować w oszustwo polityków różnej konduity i media . Wszak chodzi o przekręt na łączną kwotę 315 miliardów pln poprzez lipny zapis w umowie kredytowej . Za taką kasę wydaje się zaledwie kilka milionów na reklamy, kilka milionów na zwykłą korupcję i interes kwitnie, tylko że PKB z tego powodu spada o 1,2% rocznie , czyli ty obywatelu ponosisz tego koszt, o czym kompletnie nie wiesz. Rzekoma pomoc Państwa frankowiczom , propozycje ustawy o spreedach naliczanych od złotówek itd. są zwykłym idiotyzmem wymyślonym w celu ukrycia rzeczywistości przed opinią publiczną. TE FAKTY ROZUMIELI POLITYCY PRZED WYBORAMI , ZARAZ PO WYBORACH DOPADŁA ICH AMNEZJA. NAS NIE. ŻĄDAMY UKARANIA AUTORÓW OSZUSTWA

  Odpowiedz
 • mario(2017-06-02 18:33) Zgłoś naruszenie 100

  cały mechanizm tych projektów zmierza do tego aby bankstera doprowadziła kredytobiorców do bankructwa,potem pomyślimy jak pomóc bezdomnemu który dawno spłacił to co mu wypłacono.zmowa złodziei i oszustów wyborczych.

  Odpowiedz
 • frankowiczka(2017-06-02 21:58) Zgłoś naruszenie 80

  Ciągle ktoś coś obiecuje. Mam poczucie, że ciągle sprawa jest punktem do rozgrywania a nie pomocy. Zapraszam na bloga, gdzie opisuję, jak własnymi siłami planuję ogranąć temat. Nie licząc też na prawników. mojefranki.wordpress.com

  Odpowiedz
 • marcossss(2017-06-04 11:31) Zgłoś naruszenie 70

  Panie Sasin, pozwać to powinno państwo polskie nieuczciwe banki, które nie respektują polskiego i unijnego prawa. A nie odwrotnie. Umacniasz pan złodziei w poczuciu ich bezkarności.

  Odpowiedz
 • werk(2017-06-04 16:34) Zgłoś naruszenie 11

  Co on tu jeszcze robi ? Za katastrofę w Smoleńsku powinien dawno siedzieć.

  Odpowiedz
 • Gienio(2017-06-04 11:39) Zgłoś naruszenie 10

  Kazdy obiecuje zeby sie dostać do koryta a ludzie naiwni są i głosują kazdy kolejny startujac a ezydenta obieca zrobi cos by zamknąć usta a potem oleje..wiadomo ze prezydent nie rządzi krajem tylko reprezentuje a umiec sie zareklamowac przyslowiowo sprzedac trzeba umieć tak jak inni byli prezydenci nasi

  Odpowiedz
 • EDEK(2017-07-04 17:24) Zgłoś naruszenie 00

  ... słowa to nie ściek z prądem nie dryfują są wyryte w sercu nawet kiedy na nie plują a chorągiewki chłoną gdy się na nie leje woda potem wiszą mokre szmaty pod ciężarem pustosłowia... ... pamiętam i nigdy nie zapomnę... pozdrowienia FRANKOWICZE

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane