Baltic Pipe to strategiczna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jej realizacja była możliwa dzięki współdziałaniu wielu partnerów, z GAZ-SYSTEM i Energinet na czele

Celem inwestycji łączącej Norwegię, Danię i Polskę była dywersyfikacja dostaw gazu do Polski i uniezależnienie się od dostaw rosyjskich. Dziś, wobec trwającej wojny w Ukrainie, która przekłada się na problemy z dostawami energii, cenami energii, przerwanymi łańcuchami dostaw, gazociąg nabiera szczególnego znaczenia. Ale nowe przedsięwzięcie to również szansa dla rozwoju rynku gazu. Zwiększa konkurencyjność między dostawcami oraz daje nowe możliwości handlowe. Dzięki złożom na Szelfie Norweskim polscy odbiorcy zyskują wybór i mogą kontraktować gaz ze źródeł, do których wcześniej nie mieli dostępu. Z kolei większa dostępność gazu ma szansę przełożyć się na taryfy przesyłowe i atrakcyjne ceny dla końcowych odbiorców.
Realizacja przedsięwzięcia, za którą był odpowiedzialny polski GAZ-SYSTEM oraz duński Energinet składała się w sumie z pięciu elementów. Komplet pozwoleń i umów na prace budowlane na duńskim i polskim odcinku firmy uzyskały w 2020 r. Prace budowlane trwały zatem dwa lata.
Po stronie polskiej spółki była realizacja gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego o długości 275 km i średnicy 900 mm. Wykonawcą projektu była firma Saipem Limited, z która umowę na projekt zawarto w maju 2020 r. Prace rozpoczęły się pod koniec czerwca 2021 r. a zakończyły po niespełna pięciu miesiącach, na początku listopada 2021 r. Średnia prędkość układania gazociągu wyniosła tym samym około 3 km-5 km na dobę. Tak dobry wynik był możliwy dzięki temu, że w pracę zaangażowano trzy statki - Castoro 10, Castoro Sei i jeden z największych na świecie Castorone. Ten ostatni w 35 dni ułożył na Morzu Bałtyckim około 150 km gazociągu podmorskiego. Oprócz tego na ich pokładzie spawano w jeden gazociąg poszczególne odcinki rur, których dostawcą była firma Europipe, a następnie opuszczano pod wodę. Tunele na polskim i duńskim wybrzeżu, od kwietnia do lipca 2021 r. drążyły maszyny TBM, które nazwano „Pola” i „Danka”.
Poza tym GAZ-SYSTEM był odpowiedzialny za rozbudowę polskiego systemu przesyłowego. W efekcie powstały dwa nowe gazociągi o łącznej długości ok. 231 km. Gazociąg relacji Goleniów-Lwówek był realizowany w dwóch etapach. Jako pierwszy powstał odcinek Goleniów-Ciecierzyce o długości ok. 122 km, a następnie Ciecierzyce-Lwówek o długości ok. 69 km. Łącznie w ramach tego projektu wykonano 98 tzw. przekroczeń bezwykopowych, w tym cztery pod rzekami: Ina, Pełcz, Krąpiel i Warta. Tę ostatnią rzekę pokonano najdłuższym przewiertem Direct Pipe w Polsce wynoszącym 1400 m. Przepustowość gazociągu o średnicy DN 1000 i ciśnieniu MOP - 8,4 MPa wynosi 1,5 mln m3/h.
Drugi gazociąg relacji Niechorze - Płoty, był realizowany w czterech etapach. Pierwszy obejmował budowę łącznika z gazociągiem morskim o długości ok. 90 m. Następnie powstał odcinek gazociągu od Niechorza do Terminala Odbiorczego w Konarzewie o długości ok. 4,5 km, potem Terminal Odbiorczy w Konarzewie. Inwestycję zwieńczyła budowa odcinka gazociągu od Terminala Odbiorczego w Konarzewie do Węzła Przesyłu Gazu w Płotach o długości około 36,5 km.
W ramach tego projektu wykonano łącznie 25 przekroczeń bezwykopowych w postaci przewiertów, przecisków i mikrotunelingu. Przepustowość tego gazociągu, o długości 41 km, średnicy DN 1000 i DN 9000, ciśnieniu MOP - 8,4 MPa, wynosi 1,26 mln m3/h.
Oprócz tego została wybudowana od podstaw tłocznia gazu w Gustorzynie o mocy 20 MW. Obiekt odpowiada za umożliwienie rozprowadzenia gazu z Norwegii w kierunku tłoczni, a następnie skierowania tego strumienia m.in. na Litwę. Oprócz tego rozbudowano dwie istniejące tłocznie tj. Goleniów i Odolanów. Dzięki tym projektom krajowe moce sprężania zostały zwiększone o 50 proc. Tłocznia w Goleniowie, która zapewni większy dostęp do gazu ziemnego w regionie zachodniopomorskim, w tym dla Goleniowskiego Parku Przemysłowego oraz przestawianej na gaz ziemny Elektrowni Dolna Odra, zwiększyła swoją moc z 5 MW do 30 MW. Jej przepustowość wynosi od 430 tys. m3/h, do 1,57 mln m3/h. Z kolei tłocznia Odolanów, dzięki której możliwe jest kierowanie strumieni gazu pochodzącego z Baltic Pipe w kierunku południowym zyskała 30 MW dodatkowej mocy. Po rozbudowie wynosi 35 MW. Jej przepustowość to od 280 tys. m3/h do 1,38 mln m3/h.
Dostawcą agregatów do tłoczni jest firma Solar Turbines. Kontrakt o wartości ponad 550 mln zł, który został zawarty w sierpniu 2019 r., był pierwszym na dostawy inwestorskie w ramach Programu Baltic Pipe i jednym z największych tego typu kontraktów w historii polskiego gazownictwa. Dostawa obejmowała łącznie 10 agregatów sprężarkowych o mocy od 5 do 10 MW, które trafiły po trzy sztuki na Tłocznię Gazu Goleniów oraz Gustorzyn, a pozostałe cztery sztuki zabudowano na Tłoczni Gazu w Odolanowie.
Duński Energinet był natomiast odpowiedzialny za budowę gazociągu na dnie Morza Północnego o długości 110 kw. i średnicy 800 mm, stanowiącego połączenie z rurociągiem Europipe II. Po jego stronie była też rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego, w ramach którego powstało 211 km gazociągu o średnicy 800 mm oraz tłocznia gazu w Everdrup. GAZ-SYSTEM ma częściowy wkład finansowy w powstanie tego obiektu.
PAO
Partner
Materiały prasowe