statystyki

PiS pierwszy raz ma do czynienia z protestami górników na taką skalę

autor: Julita Żylińska23.09.2020, 07:50; Aktualizacja: 23.09.2020, 07:53
Najdłuższy, 46-dniowy podziemny górniczy strajk miał miejsce w kopalni Budryk w Ornontowicach pod koniec 2007 r. Górnicy z funkcjonującego wówczas samodzielnie zakładu sprzeciwiali się przyłączeniu do JSW (Budryk jest w tej grupie do dziś).

Najdłuższy, 46-dniowy podziemny górniczy strajk miał miejsce w kopalni Budryk w Ornontowicach pod koniec 2007 r. Górnicy z funkcjonującego wówczas samodzielnie zakładu sprzeciwiali się przyłączeniu do JSW (Budryk jest w tej grupie do dziś).źródło: ShutterStock

Związkowcy chcą dłuższego życia kopalni i elektrowni na węgiel. Rząd liczy na transformację energetyki w „pokoju społecznym”.

We wtorek pod ziemią protestowało ponad 200 górników Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Najwięcej osób zdecydowało się na to w przewidywanej w lipcu do likwidacji kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej, ale dołączały też inne zakłady. Związkowcy wcześniej zbojkotowali rozmowy w ramach specjalnego zespołu, domagając się zaangażowania wybranego na posła z okręgu katowickiego premiera Mateusza Morawieckiego.

Gdy zaczęły się obecne kłopoty w koalicji rządzącej, związkowcy ograniczyli żądania: przystali na rozmowy z przedstawicielem szefa rządu, który będzie upoważniony do podejmowania decyzji w jego imieniu i podpisania porozumienia.

Morawiecki już nieoficjalnie przejął nadzór nad górnictwem. Jako jego człowiek postrzegany jest bowiem wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, mianowany niedawno na pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa. We wtorek na Śląsk pojechał Soboń, a nie szef resortu Jacek Sasin. Do Katowic wybrali się też wiceminister klimatu Piotr Dziadzio oraz szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie