statystyki

Gazociągi z przywilejami: Co z wywłaszczeniami i odszkodowaniami?

autor: Julita Żylińska22.07.2019, 09:53; Aktualizacja: 22.07.2019, 09:53
Przepisy specustawy terminalowej zostały poszerzone o kluczowe rurociągi dystrybucyjne i przyłączenia do sieci.

Przepisy specustawy terminalowej zostały poszerzone o kluczowe rurociągi dystrybucyjne i przyłączenia do sieci.źródło: ShutterStock

Przepisy specustawy terminalowej zostały poszerzone o kluczowe rurociągi dystrybucyjne i przyłączenia do sieci.

Zakłada to przyjęta przez Sejm w miniony piątek ustawa. Po jej wejściu w życie przyspieszy realizacja planu gazyfikacji kraju, choć w trakcie prac parlamentarnych wątpliwości budziła kwestia wywłaszczeń i odszkodowań za działki potrzebne do realizacji tych projektów.

– Realizacja inwestycji pozwoli na efektywne funkcjonowanie i zwiększenie wykorzystania zdolności terminala LNG w Świnoujściu – tłumaczył na posiedzeniu sejmowej komisji wiceminister energii Tomasz Dąbrowski.

Ustawa z 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz.U. z 2009 r. nr 84, poz. 700 ze zm.) określiła zasady przygotowania, realizacji i finansowania budowy gazoportu i inwestycji towarzyszących. Podobnie jak inne specustawy przewiduje m.in. wywłaszczenie działek niezbędnych pod budowę (za odszkodowaniem) i szybką ścieżkę uzyskiwania pozwoleń.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie