Czy grozi nam brak mocy? Wczoraj postój miało 18 proc. polskich wytwórców prądu

autor: Karolina Baca-Pogorzelska03.07.2019, 07:42; Aktualizacja: 03.07.2019, 08:51

źródło: DGP

PSE w jednym ze swoich dokumentów ostrzega przed brakiem mocy. Wczoraj postój miało 18 proc. polskich wytwórców prądu.

Dotarliśmy do jednego z opracowań operatora – Polskich Sieci Elektroenergetycznych – w którym napisano o ryzyku braku mocy w systemie energetycznym w latach 2019–2020. Może to spowodować brak możliwości jego prawidłowego zbilansowania. Co z kolei doprowadzi do wyłączeń i kosztów dla odbiorców.

Ubiegłotygodniowy rekord zapotrzebowania na energię elektryczną pokazał, że mimo trwających inwestycji jesteśmy na takie sytuacje słabo przygotowani. W momencie, gdy przekroczone zostało 24 GW zapotrzebowania na moc, padł też rekord importu prądu do Polski – 2,7 GW. A wszystko w kraju, gdzie moc zainstalowana wynosi 44,6 GW.

Wczoraj szczytowe zapotrzebowanie przekraczało tylko 22 GW, niemniej jednak ogromna ilość mocy była wyłączona. Jak wynika z danych giełdowej platformy informacyjnej na Towarowej Giełdzie Energii, wyłączonych było 7,87 GW mocy, w tym niemal 1,5 GW z powodu awarii (tym uległy bloki w Pątnowie 1, Połańcu, Karolinie i Skawinie). W oficjalnym stanowisku PSE jednak uspokaja.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • energetyk(2019-07-04 14:51) Zgłoś naruszenie 20

  Czego się spodziewać, jeżeli jedyna słuszna partia wysłała swoje kadry (przekonane o swojej wyższości przy prawie totalnym braku kompetencji i kwalifikacji) do zarządzaniu strategicznymi podmiotami energetycznymi. Ta szarańcza zarzyna podmioty gospodarcze, poprzednie ekipy, fakt że nie do końca uczciwi, ale dbali by było z czego kraść. Ci obecni doprowadzają do ruiny, a dodatkowo doją ile wlezie.

  Odpowiedz
 • Mały Jaś (2019-07-03 12:47) Zgłoś naruszenie 22

  Nam nie grozi, my mamy samochody spalinowe i prąd z węgla. Za to Niemcy będą mieli ciężko i ustawią się w kolejce po polski, brudny prąd.

  Odpowiedz
 • Zdenek(2019-07-03 11:45) Zgłoś naruszenie 42

  Normalka. Jeżeli rząd więcej czasu spędza na różnego rodzaju obrzędach religijnych i na kampanii wyborczej to nie ma czasu na rzetelną i uczciwa prace dla obywateli. Takich wybrańców narodu już dawno normalny naród wywiozlby na taczkach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie