Pracownicze plany kapitałowe: Wszystko, co musisz wiedzieć o reformie emerytalnej

30.11.2018, 07:32; Aktualizacja: 09.12.2018, 12:19
Pracownicze plany kapitałowe

Pracownicze plany kapitałoweźródło: ShutterStock

1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. poz. 2215). Wprowadza ona nową, dobrowolną formę oszczędzania na starość - niezależną od ZUS.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • Inspektor Pracy -cała prawda o emeryturach(2018-12-11 20:29) Zgłoś naruszenie 10

    ......Polska obecnie jest jak „wspaniały” pracodawca który tłumaczy swoim pracownikom iz rozdał wszystkie pieniądze na bogatych rodziców dla Ich dzieci aby te dziadki wspomóc, ale nie ma juz na wypłaty dla długoletnio spracowanych robotników w najgorszych warunkach od najmłodszych lat , schorowanych , okradzionych wstecznie Ustawą o Emeryturach Pomostwoych. Co byś o nim -takim pracodawcy powiedział --wspaniały czy *********...Dziwie jak bardzo Ci z PO są głupi że nie potrafią uzasadnić dlaczego 500+ w obecnym stanie to zło i durnota .Może oni są tak tępi gdyż sami to także polityczni złodzieje którzy ukradli wiek emerytalny nie tylko zatrudnionym w szkodl i nieb warunkach prac ale najdłużej zatrudnianym.... --Ja jednak zawiedziony zastanawiam do nadal ile i czy w PO, PiSie jest jeszcze SPRAWIEDLIWOŚCI?...dlaczego? otóż na dzieci Kulczyków jest , na dziadki pana Włodka z pod budki z piwem też, na kobiety rodzące a nie pracujące także—chociaż mają mężów , ale na robotników mających po 45 lat składek pracy nie –na Ich emerytury bez względu na wiek , już nie. Często zostają przed wiekiem emerytalnym na ulicy.. To Oni wypracowali te środki. To Oni zostali zdradzeni przez wszystkie rządy prawicowe....Obecnie Rząd jest jak pracodawca który oświadczył swoim pracownikom "nie mam dla Was na wypłaty (czyli emerytury na które zapracowaliście-”), bo wszystko rozdałem "biednym". Problem w tym że Ci biedni to nie tacy często biedni, że rozdaje sie często patologi a nie dzieciom, że od pomagania nie jest bezpośredni rząd a pomoc Społeczna która w każdym miejscu zna lepiej sytuacje, że pieniądze jeżeli już to powinny trafiać do dzieci i to One zamiennie powinny mieć zobowiązania zamienne wobec państwa . Teraz tak jak kształcimy na nasz koszt tych co wyjeżdzają do Innych pracować , tak chowamy tych co innym będą płacić podatki...a swoich spracowanych robotników mamy gdzie? "Bronisław Komorowski zmienia zdanie. Prezydent przychyla się do propozycji związków zawodowych i rozważa, żeby o emeryturze nie decydowało jedynie kryterium wieku. Prezydentowi chodzi przede wszystkim o sytuację osób, które bardzo wcześnie zaczęły pracować i regularnie odprowadzają składki. To zazwyczaj ludzie starszej daty , w tym pracownicy fizyczni. Po "reformie 67" będą pracować dłużej niż osoby lepiej wykształcone, które wchodzą na rynek pracy później - tłumaczyła na łamach "Rzeczpospolitej" Irena Wóycicka, prezydencki doradca. - W ich przypadku można rozważać wprowadzenie stażu 40 lat opłacania składek jako kryterium przejścia na emeryturę przed ukończeniem 67. roku życia. W innym miejscu piszą:"Jak podkreśliła, intencją Kancelarii Prezydenta jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli osobom o długim stażu pracy, które zaczęły pracę np. w wieku 18 lat i cały czas pracowały, przejść na emeryturę nieco wcześniej. "Aby skorzystać z nowej emerytury, trzeba było rozpocząć pracę przed ukończeniem 20 lat" - no cóż ,biedak nie chciał przyjąć do wiadomości że w tym kraju ludzie zaczynali prace składkową także w wieku 15 lat życia 

    Odpowiedz
  • MoRo(2018-12-11 00:09) Zgłoś naruszenie 00

    Pracownicze plany kapitałowe: Wszystko, co musisz wiedzieć o reformie emerytalne Wszystko co wiem na pewno to jest zalegalizowane okradanie społeczeństwa, z ich ciężka pracą zarobione pieniądze, przez rząd.

    Odpowiedz
  • ada(2018-12-10 09:43) Zgłoś naruszenie 30

    Ja na ten pomysł nie narzekam bo całkiem podobne są w innych państwach, skoro to się tam sprawdza to dlaczego nie u nas??

    Odpowiedz
  • szukają idiotów do oskubania(2018-12-09 18:25) Zgłoś naruszenie 21

    kolejny rząd co chce zajumać pieniądze podatników, bo wcześniej poprzednicy *********** nam pieniądze z OFE a co chcą z PPK

    Odpowiedz
  • Muniek(2018-12-03 20:11) Zgłoś naruszenie 30

    Nigdy nic nie wiadomo to prawda. A jak w gre wchodzi kasa to juz w ogole powinno sie byc sto razy bardziej czujnym. Tak czy inaczej jakos tzreab bedzie oszczedzac na emeryture, a ppk to chyba raczej wlasnie forma oszczedzania + inwestowania niz jedynie odkladanie jak jest w OFE. Szkoda byloby sobie odpuscic te 240 zl co roku od panstwa skoro juz jest. nie kazdy zarabia powyzej sredniej krajowej

    Odpowiedz
  • 007KAL(2018-12-01 07:37) Zgłoś naruszenie 80

    Mamy jednak ciągłość władzy. Każda traktuje nas (obywateli) jak niedorozwiniętych intelektualnie. Może - po prostu - trzeba oddać nam pieniądze z OFE, a przy okazji to OFE uporządkować i nie pozwolić "paść się zarządcom". Może - po prostu - jak uszczelniliśmy skutecznie VAT, to czas wrócić do stawek 22 i 7%, bo ponoć te podwyższone miały obowiązaywać do 2016 roku. Jak PPK ma być dawcą pieniedzy na rozwój gospodarki (inauguracja na Giełdzie ?!), to może warto ogłosić "pożyczkę narodową na coś..". II RP, a CCCP w międzywojniu robiły to dość sutecznie... Może - po prostu - trzeba mówić prawdę - PPK nie jest dobrowolne dla przedsiębiorców, a ONI nie wszyscy są złodziejami, nie wszyscy mają firmy, które dają duży zysk .... a na pewno nie wszyscy są spółdzielczy i/lub państwowi i nie pracują po 8 godzin dziennie....

    Odpowiedz
  • Munio(2018-11-30 20:58) Zgłoś naruszenie 110

    Te pieniądze są potrzebne wszelkiej maści cwaniakom ze światka finansów, którzy trzepią kasę z powietrza a od tego trzepania żadnych dóbr materialnych nie przybywa.

    Odpowiedz
  • gosc(2018-11-30 20:40) Zgłoś naruszenie 80

    kolejny twór tylko po to aby rząd najpierw nazbierał trochę pieniędzy od głupich naiwnych polaków tylko po to aby im później te pieniądze ********** tak jak to zrobił z OFE. Także nie dajcie się oszukać, bo rząd szuka naiwnych.

    Odpowiedz
  • pracownik(2018-11-30 16:38) Zgłoś naruszenie 213

    Już raz nas okradli.I nikt za to do tej pory nie poszedł do "PUDLA".A ten co nam obiecywał wczasy pod palmami został EURODEPUTOWANYM i na pewno będzie miał wczasy POD PALAMI..Nie dam się drugi raz okraść.

    Odpowiedz
  • Voxveritas(2018-11-30 12:47) Zgłoś naruszenie 311

    To następne zwykłe naciągactwo tych którzy i tak płacą. W istocie będzie on skierowany do urzędniczej kasty, na których składki i tak składają się niewolnicy płacący składki z sektorów wytwarzających kapitał. Zatem zanim nowe pomysły mające niby wspierać emerytów należy zlikwidować patologię w dzisiejszym podobno powszechnym systemie emerytalnym. Należy zmusić kasty niepłacące składek do płacenie takich jak wszyscy. Zlikwidować przywileje emerytalne bo degradują cały system, produkując młodych emerytów obciązających system niewiarygodnie. Przywileje emrytalne, kasty niepłacace kosztuja naród 70 miliardów rocznie to duża część budżetu Polski. Tak więc nie kombinacje ale realna reforma całego system emerytalnego, jest podstawą do realnej poprawy losu emerytur i zapobieżenia wszelkim patologiom na rynku pracy i płacy.

    Odpowiedz
  • Obywatel.(2018-11-30 10:36) Zgłoś naruszenie 63

    Wszystko , to ładnie wygląda na papieże i w ustawach , ale jak przyjdzie co do czego , to wychodzi z tych ,czy z tej reformy emerytalnej , jedna wielka dziura ,jak w przypadku OFE ,jak mówił prezes partii pisowców J.Kaczyński ,że będziemy leżeć pod palmami i gdzie są nasze pieniądze z OFE?Już kiedyś pisałem o tych naszych podatkach odprowadzanych przez firmy ,czy ludzi którzy maja własny biznes , po prostu czy to w ZUS, czy to w innym banku, na koncie pracownika odprowadzane składki powinny być oprocentowane i nie wolno ich ruszyć do puki pracownik nie przechodzi na emeryturę ,a tak to ZUS rozdaje na prawo i lewo nasze składki , buduje sobie wypasione posiadłości z naszych składek i funduszy z Unii Europejskiej ,a na emerytury i służbę zdrowia nie ma pieniędzy. Jeżeli chodzi o banki to cóż trudno po tej aferze będzie ludziom i społeczeństwu zaufać bankom , skoro nikt nie przestrzega prawa , tylko sitwa kolesiostwo układy , znajomość , to tak ma wyglądać porządek według zjednoczonej prawicy i przewodniczącego J.Kaczyńskiego?,jak mówił J.Kaczyński że nie będzie żadnych układów ,a tu guzik prawda , oszukał nie tylko mnie ale całe społeczeństwo i ja nie ufam PISOWCOM ,ANI ZJEDNOCZONEJ PRAWICY ,czai się wyprowadzenie POLSKI z UNII EUROPEJSKIEJ ,ciekaw komu na tym zależy , żeby znowu POLSKA ,była jak w XX wieku za żelazną kurtyną i kontrolowanie , nas obywateli we wszystkie możliwy sposoby , jak to ma miejsce na Węgrzech , J.Kaczyński mówił że w Warszawie , będzie Budapeszt , to ja rezygnuję z takiej alternatywy , już przerabiałem ,cały PRL , i nie chcę powrotu do tego podłego czasu , chyba że prezesowi J.Kaczyńskiemu i całej zjednoczonej prawicy zależy na takiej sytuacji ,jak w XX wieku ,czasy siermiężne i podłe , wręcz dyktatorskie.

    Odpowiedz
  • mark(2018-11-30 10:01) Zgłoś naruszenie 131

    CZY TO JESZCZE KTOŚ CZYTA.Kiedy w końcu najbardziej sprawiedliwy system emerytalny.To staż pracy ,lata płaconych składek .35/40 lat pracy=dobrowolna emerytura.A dziś to ludzie z takim stażem,często pozostają w wieku 60+ bez pracy ,zdrowia,bez żadnego świadczenia do 65 roku życia.I to jest dramat.Ich wypracowany kapitał ciągną niby emeryci po 15,czy latach niby pracy.Wiadomo nikt z rządzących nie wykaże się takim stażem,więc to olewają .Dbają tylko o swój interes.Taki dramat to tylko w Polsce.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Inspektor(2018-11-30 09:21) Zgłoś naruszenie 270

    Kolejny skok na kase jak OFE ,jak Polisy posagowe ,jak Bohdan Bankowy. Za 20 ,30 lat to o Panu Morawieckim i Jego pomysłach nawet pendrajf nie bezie pamietał. Dajcie ludziom zarobic tu i teraz ,to będą mieli i wówczas...

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz