- Nadmiar energetyków czy kawy zamiast pobudzić i ułatwić przyswajanie wiedzy może powodować trudności w koncentracji – mówi Aneta Jachnis-Morzy, dietetyczka kliniczna, asystentka badawczo-dydaktyczna w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej WUM oraz wykładowczyni na Uniwersytecie Otwartym Uniwersytetu Medycznego. Czego jeszcze unikać w trakcie uczenia się do matury?

Zgodnie z zaleceniami Anety Jachnis-Morzy, przygotowując się do egzaminów maturalnych warto unikać dużych i ciężkostrawnych potraw.

- Tłuste i ciężkostrawne pokarmy oraz posiłki duże objętościowo spowodują, że ciało skupi się na procesach trawienia i wchłanianiu jedzenia, zamiast na nauce i zapamiętywaniu– mówi dietetyczka.

Czego jeszcze warto unikać?

Matura 2024. Czego nie jeść w trakcie uczenia się do egzaminów?

Kiepskim wyborem na przekąskę w trakcie nauki do matury są również produkty o dużej zawartości soli. Chipsy zdecydowanie więc powinny odpaść.

- Podczas sesji czy nauki do egzaminu lepiej wybrać dobrze zbilansowane dania oraz takie, które nie obciążą układu pokarmowego. Unikaj wysokotłuszczowych, smażonych, solonych, wędzonych.

Czego nie pić w trakcie nauki do matury?

Wbrew pozorom kawa i napoje energetyczne wcale nie są najlepszym rozwiązaniem na czas nauki do egzaminów maturalnych. Dlaczego?

- Nadmiar energetyków czy kawy zamiast pobudzić i ułatwić przyswajanie wiedzy może powodować trudności w koncentracji, zaburzenia rytmu serca i bezsenność - mówi ekspertka.

Problemem są jednak także inne napoje.

- Unikaj popijania w ciągu dnia napojów gazowanych bogatych w cukier czy zawierających sztuczne barwniki - one też potrafią mocno namieszać w pracy mózgu!

O czym jeszcze warto pamiętać w czasie nauki do egzaminów maturalnych?

- Dla prawidłowej pracy mózgu niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny snu. Wiele badań wskazuje, że spanie mnie niż 6 godzin na dobę istotnie wpływa na trudności w konsolidacji zapamiętywanych treści, czyli utrudnia przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Niewyspanym jest znacznie trudniej się skoncentrować, dodatkowo niewyspany mózg szuka szybkich źródeł energii co przekłada się na myśli i chęci pojadania wysokoenergetycznych i bogatych w cukier prosty produktów. Słodycze w szybki sposób dostarczą nam energii, jednak równie szybko wywołają spadek i spotęgują uczucie głodu i zmęczenia.

ikona lupy />
GazetaPrawna.pl

Wszystkim tegorocznym maturzystom polecamy zestaw testów i arkuszy egzaminacyjnych – MATURA 2024.

Publikacje dostępne są na Sklep.infor.pl/matura 2024