Wirtualny przewodnik ma umożliwić odnalezienie grobów i poznanie biografii osób ważnych zarówno dla Gdańska, Pomorza, jak i Polski - mówili w poniedziałek na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko inicjatorzy akcji. W prezentacji aplikacji wziął udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Według organizatorów akcji Znani - Niezapomniani to pierwszy taki projekt w Polsce. Ma on za zadanie upamiętnienie osób ważnych dla Gdańska, Pomorza i Polski, które zostały pochowane na cmentarzu Srebrzysko. Dzięki stronie internetowej i aplikacji mobilnej można zarówno odnaleźć grób konkretnej osoby, jak również dowiedzieć się, kim ta osoba była. Narzędzie ma służyć turystom, mieszkańcom, nauczycielom i uczniom.

"Bardzo się cieszę z tej aplikacji bowiem ona kontynuuje ten długi marsz ku pamięci, ku odzyskiwaniu pamięci, bo jak wiemy historia jest jedna (...), ale każdy z nas ma pamięć - pamięć rodzinną, pamięć środowiska, z którego się wywodzi, czy pamięć firmy, organizacji, w której pracował czy pracuje" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji na cmentarzu Srebrzysko Paweł Adamowicz.

Adamowicz dodał, że szczególnie w okresie Wszystkich Świętych wiele osób odwiedza groby swoich bliskich, ale zatrzymuje się także przy grobach osób bliskich ich pamięci.

"Ta aplikacja, jeżeli będziemy ją rozbudowywali, ona ułatwi jak gdyby tu i teraz porównać swoją pamięć indywidualną z pamięcią zapisaną, nazwijmy to w sztucznej inteligencji" - zaznaczył Adamowicz.

Adamowicz dodał, że powstanie aplikacji mieści się "w długim łańcuchu przedsięwzięć związanych z odkrywaniem gdańskości". Wymienił m.in. powstanie Encyklopedii Gdańska oraz Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy, który jest symbolicznym cmentarzem upamiętniającym gdańskie nekropolie zniszczone po II wojnie światowej.

Autorka koncepcji projektu Znani - Niezapomniani, prezes Fundacji Centrum Solidarności Danuta Kobzdej podkreśliła z kolei, że aplikacja upamiętnia wszystkich tych, którzy zostawili m.in. w Gdańsku dorobek materialny, intelektualny, historyczny i symboliczny.

"Pamięć o ludziach jest pamięcią najważniejszą, bo to jest pamięć o naszej historii. Historii, która jest naszym dziedzictwem. Ten projekt aplikacji Znani - Niezapomniani jest jednym ze sposobów utrwalania pamięci o ludziach, którzy zostawili po sobie ten ślad" - powiedziała Kobzdej

W aplikacji mają się znaleźć biografie osób z różnych środowisk oraz grup zawodowych i społecznych, m.in. naukowców, historyków, działaczy opozycyjnych, lekarzy, artystów, społeczników, żołnierzy i harcerzy.

Do tej pory zapisano tam ponad 40 biografii oraz lokalizacji miejsc pochówku. Propozycje kolejnych osób, które powinny zostać upamiętnione w aplikacji można zgłaszać pod adresem p.paniec@fcs.org.pl.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk