statystyki

Fikcja na torach: Jak udawać, że warto jeździć koleją

autor: Krzysztof Śmietana07.09.2017, 07:58; Aktualizacja: 07.09.2017, 08:28
pociąg, kolej, transport

Pasażerowie kolei od poniedziałku będą mogli kupić bilety trzech przewoźników: PKP Intercity, Przewozów Regionalnych (PolRegio) i trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej na jednym blankiecie.źródło: ShutterStock

Miał być wspólny bilet, będzie wspólny... blankiet. Miała obowiązywać zasada im dalej, tym taniej, ale na obniżkę cen długo poczekamy.

Pasażerowie kolei od poniedziałku będą mogli kupić bilety trzech przewoźników: PKP Intercity, Przewozów Regionalnych (PolRegio) i trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej na jednym blankiecie. Z prawdziwym wspólnym biletem, który faktycznie ułatwiłby podróżowanie koleją, ta inicjatywa ma niewiele wspólnego.

Podróżnych od jeżdżenia pociągami odstrasza teraz wielu przewoźników (12), co przekłada się nie tylko na uciążliwości przy przesiadkach, ale też podraża przejazd. Zmieniając po drodze np. pociąg PKP Intercity na skład regionalny, musimy się liczyć z tym, że wydamy więcej pieniędzy. Dlatego wielu pasażerów wybiera bezpośrednie połączenie autobusowe – wychodzi taniej.

Szef PKP Krzysztof Mamiński, który objął to stanowisko w marcu 2017 r., od początku zapowiadał wprowadzenie wspólnego biletu, dzięki któremu przejazd z kilkoma przewoźnikami stałby się znacznie tańszy. W przypadku podróży kombinowanej mieli oni rezygnować z części zysków, przez co bilety na dalsze dystanse byłyby opłacalne. Ten pomysł PiS zgłaszał już podczas kampanii wyborczej 2015 r.

W praktyce pozostaje on wciąż w planach, bo władze PKP dopiero przymierzają się do wykonania pierwszego kroku w tym kierunku. Nowy blankiet wspólnym biletem bowiem nie będzie. A czym będzie? Po prostu, zamiast kupować np. dwa bilety w różnych kasach, kupimy jeden. Ale, jak przyznaje rzecznik resortu infrastruktury, cena pozostanie ta sama.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • trele(2017-09-15 10:06) Zgłoś naruszenie 10

    To już prawie działa. Ostatnio kupowałem bilet Przewozów Regionalnych i Kolei Śląskich z przesiadką. Dostałem jeden bilet na całą trasę z godziną rozpoczęcia podróży,ale bez zakończenia (byle w danym dniu). I było nieznacznie taniej niż za dwa bilety, ale było.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie