Zbyt szybkie jedzenie prawie dwukrotnie zwiększa ryzyko nadwagi wśród kobiet, donoszą japońscy naukowcy. Co więcej, często to właśnie zbyt łapczywe jedzenie jest powodem dyskomfortu po posiłku.

Naukowcy z Osaka University wzięli pod lupę nawyki żywieniowe 3 tys. osób. Eksperyment wskazał, że mężczyźni, którzy jedzą zbyt szybko o 84 proc. zwiększają prawdopodobieństwo nadwagi, w przypadku kobiet ryzyko zwiększa się o ponad 50 proc.

Wyniki tych badań skomentował prof. Ian McDonald z Nottingham University. Naukowiec wyjaśnia, że poprzez szybkie jedzenie oszukujemy mechanizmy, które mówią naszemu mózgowi, że już jesteśmy najedzeni.

"Nerwy wysyłają sygnał do mózgu, że żołądek jest pełny" - wyjaśnia prof. Ian McDonald. "Potrzeba 20 minut, od chwili, gdy zaczniemy jeść, żeby wiadomość o tym, że już jesteśmy syci dotarła do mózgu" - dodaje.

Dr David Forecast, gastroenterolog konsultant w londyńskiej Kliniki i Szpitala Świętego Marka, podkreśla, że zbyt szybkie jedzenie jest również częstą przyczyną gazów i poczucia dyskomfortu po posiłku.

"Jedząc zbyt szybko, połykamy zbyt duże ilości powietrza. To może powodować pewien dyskomfort w przewodzie pokarmowym" - tłumaczy dr David Forecast. "Gdy stojąc wciąż czujemy się komfortowo, i mamy poczucie sytości, ale nie przepełnienia, to oznacza, że zjedliśmy wystarczająco" - dodaje.