European Coastal & Marine Union przyznało nagrody QualityCoast dla najlepszych nadmorskich regionów w Europie. EUCC ocenił ponad 1000 miejsc w Europie na podstawie 100 czynników wpływających na atrakcyjność turystyczną i ich zrównoważony rozwój, zarówno w kwestiach przyrodniczych, jak i kulturowych i społecznych. Zobaczcie 10 miejsc, które stanowią najlepszy przykład na to jak połączyć beztroskie wakacje bez uszczerbku dla natury.
Kliknij w zdjęcie aby wyświetlić galerię.
1 Alonisos – niewielka grecka wyspa położona na Morzu Egejskim. Na wyspie rozwinęło się rolnictwo: w szczególności produkcja wina, uprawa oliwek, winogron i fig. Dzięki temu, że na Alonisos nie rozwinęła się jeszcze turystyka masowa, ekosystem na wyspie jest w bardzo dobrym stanie. Wyspa ma wiele plaż, głównie kamienistych. Od 1992 znajduje się tam park wodny, mający na celu ochronę zagrożonych wyginięciem mniszek śródziemnomorskich oraz innych gatunków zwierząt.
ShutterStock
2 Bayona - miejscowość w północnej Hiszpanii w regionie Galicji, leżąca nad Oceanem Atlantyckim. Obecnie miasto jest hiszpańskim kurortem. Plaże są tutaj niewielkie, jednakże w sezonie bardzo zatłoczone. Blisko Bayony znajduje się plaża Playa de América, jedna z większych na tym obszarze. W miejscowości tej znajduje się również port rybacki, pełen tradycyjnych domów i barów tapas.
ShutterStock
3 Ameland - wyspa w Holandii we Fryzji w archipelagu Wysp Zachodniofryzyjskich. Na wyspie silnie rozwinięta turystyka. Od strony Morza Północnego wysokie wydmy i piaszczyste plaże.
ShutterStock
4 Cascais – ta portugalska miejscowość położona jest 30 kilometrów na zachód od Lizbony i jest jedną z najbogatszych miejscowości w Portugalii. Cascais było miasteczkiem rybackim a ostatniej części XIX wieku i pierwszej części XX wieku stała się znana jako miejsce wypoczynków rodziny królewskiej. Miasto ma duży port jachtowy i kilka kilometrów plaż. Ma wiele hoteli i dobre restauracje. Cascais jest otoczone plażami od zachodu i górami Sintra na północ od miasta.
ShutterStock
5 Gozo i Comino - Dwie mniejsze wyspy w Archipelagu Wysp maltańskich: Gozo to druga, co do wielkości wyspa, leżąca 6 km na północny-zachód od Malty, natomiast Comino to trzecia, co do wielkości i jednocześnie najmniejsza zamieszkana wyspa. Obie wyspy podobne są krajobrazowo do Malty, jednak są o wiele spokojniejsze i mniej zatłoczone. Malutkie Comino na stałe zamieszkuje zaledwie jedna rodzina prowadząca luksusowy, 4-gwiazdkowy hotel. U wybrzeży Gozo bardzo popularne jest nurkowanie, najciekawsze miejsca to komin krasowy Blue Hole oraz skały na zachód od Xwieni Bay, a także Calypso's Cave nad Zatoką Ramla, gdzie według legendy mieszkała Kalipso z Odyseuszem.
ShutterStock
6 Pafos – jedno z największych cypryjskich miast. Bogactwo zabytków z praktycznie każdej epoki istnienia Pafos stało się przyczyną wpisania miasta na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Do ważniejszych zabytków zaliczają się: Grobowce Królewskie - starożytna nekropolia, Zamek w Pafos - zamek bizantyjski z XIII wieku oraz starożytne mozaiki rzymskie
ShutterStock
7 Ierápetra, czwarte co do wielkości i najbardziej na południe wysunięte miasto Krety. Do największych zabytków Stare Miasto – zachowana zabudowa turecka, Forteca portowa – zbudowana przez Wenecjan forteca położona na przylądku, dom Napoleona – dom, w którym według miejscowej tradycji miał nocować Napoleon Bonaparte w drodze do Egiptu. Muzeum Archeologiczne – muzeum w zaadoptowanym budynku dawnej szkoły tureckiej z licznymi zbiorami ceramiki. Ponadto na uwagę zasługują minojski sarkofag ozdobiony scenami z życia codziennego oraz posąg Demeter.
ShutterStock
8 Samotraka - wyspa grecka na Morzu Trackim. Największą atrakcją dla turystów, którzy odwiedzają Samotrakę jest jej naturalna przyroda: lasy, urokliwe wzniesienia górskie, wodospady oraz niezwykle czysta woda obmywająca urokliwe plaże.
ShutterStock
9 Norderney - miasto uzdrowiskowe i jednocześnie wyspa wchodząca w skład Wysp Wschodniofryzyjskich w Niemczech u wybrzeży Morza Północnego.
ShutterStock
10 Fuerteventura – hiszpańska wyspa, położona we wschodniej części archipelagu Wysp Kanaryjskich, na Oceanie Atlantyckim, nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Fuerteventura jest najstarszą wyspą wchodzącą w skład Wysp Kanaryjskich – powstała 21 milionów lat temu. Najwyższy szczyt to Pico de la Zarza (812 m n.p.m.) położony w południowo-zachodniej części wyspy. Dominuje pustynny krajobraz, wraz z masywem wulkanicznym.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama